Определената от ЕС за момента цел предвижда съкращаване на вредните емисии до 2020 г. с 20% спрямо 1990 г. Някои държави обаче настояват за още по-драстично ограничаване - с 30%. Европейската комисия съобщи, че в тази важна инициатива от другите балкански страни членки Гърция е представена от 16 града, а Румъния - от шест.
Подписвайки "конвенция на кметовете", градоначалниците се ангажират да пестят енергия, да увеличат дела на възобновяемата енергия и да изострят чувствителността на съгражданите си към проблемите на климата, се казва в изявление на ЕК.
Италия и Испания са сред най-силно представените държави. Страни като Великобритания и Германия обаче присъстват в списъка само с по един град - шотландския Абърдийн и германския Мюнхен. Сред френските са Брест, Шамони, Мец, Каен и Шамбери. Инвестирането в намаляване на емисиите въглероден диоксид и в пестенето на енергия създава работни места, които по своя характер не могат да бъдат прехвърлени в други страни, отбеляза комисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер. Над половината количество газове с парников ефект се произвеждат в градовете. Около 80% от населението живеят и работят в градска среда, където се потребява над 80% от енергията. Кметовете ще подпишат в Европейския парламент декларация в присъствието на председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу и испанския премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро, чиято страна е ротационен председател на ЕС.
Източник: БТА