Без нощни аптеки може да остане Варна, в най-скоро време. Дотам ще се стигне, ако общината не отмени изискването си да плащат такса за това, че работят и в малките часове на денонощието. В момента четири аптеки продават лекарства без почивка. В края на миналата година обаче служители от Общинска полиция поискали от собствениците на три от тях да представят разрешително за нощна работа. „Позоваха се на общинска наредба за търговската дейност. За пръв път ми изискват подобен документ. Но идваха три пъти от декември до януари. И за да бъде картината пълна, поискаха ми и писменото съгласие на съседите да отворя аптека, което съм представила в Министерството на здравеопазването още през 1993 г.", каза вчера Живка Дончева, управител на аптека на бул. „Владислав Варненчик". Тя допълни още, че аптеките едва оцеляват, затова още една годишна такса, става твърде много. В скандинавските страни общините плащат, за да има отворени аптеки нощем, каза още фармацевтът.
„Повечето колеги не работят вече нощем, останаха само четирима, защото се заплаща двойно на специалиста, който остава. Не смятам, че е достойно да ни приравняват до магазините за хранителни стоки и дискотеките. Има го само в община Сливен. Във Враца или Видин, не си спомням точно къде, кметът е отпуснал средства, за да не остави жителите на града без лекарства през нощта", категоричен бе председателят на Регионалната колегия на фармацевтите във Варна Рада Пехливанова.
Упоритите проверки и искането на такса за „търговска дейност през нощта" принудили собствениците на аптеки да се обърнат към Българския фармацевтичен съюз. Оттам са изпратили писма до министъра на здравеопазването, до Министерството на регионалното развитие, до областния управител, председателя на Общинския съвет и до кмета на Варна. В него се посочва, че аптеката е здравно заведение по силата на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина и към нея не би трябвало да се прилага изискването за разрешение за удължено работно време.
Прилагането на това изискване било аналогично да се въведе и към извънболничните и болничните заведения в града, се казва в писмото на председателя на УС на БФС Мирослав Ненчев.
Правим това, за да сме сигурни, че всички обекти в града отговарят на условията, обясни началникът на отдел "Контрол по търговската дейност и туризма" Иван Иванов. Той добави, че е получил становището на фармацевтите. Въпросът обаче е сложен, първо трябва да се изясни аптеките търговски обекти ли са, коментира общинският шеф. Той посочи, че сезирал юристите на общината, за да изяснят противоречи ли наредбата на законодателството. В никакъв случай обаче целта ни не е да събираме допълнително такси или да пречим на фармацевтите, коментира Иванов.
Източник: в. "Позвънете"