Варна отбеляза тържествено 134-та годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия, предаде репортер на Varna24.bg.
Стотици граждани, общественици, представители на политически партии и организации, начело с обалстният управител на Варна Стоян Пасев, кмета на града Иван Портних, представители на Варненска и Великопреславска митрополия, ВМС и др., се включиха в празничната програма за честването на 6 септември.
Ритуалът започна в 9,30 ч. пред паметната плоча на княз Александър Батенберг на пл. "Независимост", където бяха поднесени венци и цветя. Малко по-късно под съпровода на представителния духов оркестър на ВМС започва паметно шествие по бул. "Мария Луиза" до паметника на загиналите в Сръбско-българската война, където бе отслужена заупокойна молитва и бяха положени венци и цветя с военен ритуал.
Във връзка с шествието временно бе преустановено движението на превозни средства по част от бул. "Мария Луиза“, в посока кръстовището с бул. "Осми Приморски полк".
Празничната програма продължава в 14 ч., когато на сцена "Раковина" започва фолклорният празник "Песни на брега", в който участие ще вземат любителски състави и изпълнители от общините във Варненска област.
В 19,30 ч. в Летния театър ще започне празничен концерт на ансамбъл "Пирин“
Организатори на програмата са Община Варна, Военноморските сили на Република България и Варненската и Великопреславска митрополия.
По повод празника вчера и днес във Варна бяха организирани и безплатни пешеходни турове за варненци и гости на града.
Беседите с професионален екскурзовод на български бяха организирани от Туристическия информационен център и разкриха повече от историята на морската столица, свързана с празника.
Припомняме, че Съединението на България е актът на фактическото обединение на Княжество България и Източна Румелия през 1885 година. То е координирано от Българския таен централен революционен комитет (БТЦРК).
Извършва се след бунтове в различни градове на Източна Румелия, последвани от военен преврат на 6 септември (18 септември по нов стил) 1885 г., подкрепен от българския княз Александър I и ръководен от майор Данаил Николаев. Този ден, превърнал се в символ на националното единство, е официален празник в българския календар и празник на град Пловдив.