© Varna24.bg | | Близо 97% е очакваното изпълнение на приходната част в Бюджета за тази година сочат данни, публикуваните данни на администрацията. При заложени 213,1 млн. лв. в местната хазна след актуализацията на бюджета очакваните приходи са 206,78 млн. лв. .Икономиите от средства за издръжка на администрацията са 5 млн. лв., което е 23 % спрямо планираното свиване на разходите. Свита е и инвестиционната програма на Варна. Предвижданията са в края на годината тя да е в размер на малко над 34 млн. лв. или с 8 млн. лв. под очакванията.
По-малко от първоначално планираните ще са и приходите от местни дейности, които ще са с около 10 млн. лв. по-малко от предвидените в актуализирания бюджет. Около 44 млн. лв. или с около 3 млн. лв. по-малко от очакваното ще е и излиза изпълнението на приходи от имуществени данъци . С близо 2 млн. лв. под планираното са и приходите от данъка върху превозните средства. Спадът при налозите върху придобиване на имущество е надхвърлил 1 млн. лв. С по над 2 млн. лв. по-малко се очартават постъпленията от собственост (9,2 млн. лв.), както и от общински такси (33,9 млн. лв.), които имат основен дял в неданъчните приходи на варненската община.
В резултат на стриктното изпълнение на мерките от антикризисната програма кметската администрация не е допуснала преразходи и е осигурила ритмично изплащане на заплати и осигуровки, сочат публикуваните отчети. На този фон 50% от извършените разходи са свързани с приоритетите на града - образование, здравеопазване, социално подпомагане и транспорт. Като успех е отчетено и емитирането на трета облигационна емисия, с която се финансира изпълнението на обекти от капиталовата програма на града. кметската администрация се надява да приключи кризисната 2010 г. с 206,78 млн. лв. приходи или 97% от плана.
Парите за издръжка на общината са били орязани с около 5 млн. лв. в сравнение с разчетите за 9-месечието. Намалението е с 23 на сто спрямо първоначалния бюджет на Варна. Сериозна тесла е ударила и средствата в инвестиционната програма. Предвижда се в края на годината за нея да бъдат отчетени харчове в размер на 34,3 млн. лв. - с 8 млн. лв. под очакваните в края на октомври 42,3 млн. лв.
Постъпленията за местни дейности се очертават с около 10 млн. лв. по-малко от предвидените в актуализирания бюджет към края на октомври. С приблизително 3 млн. лв. по-малко от очакваното излиза изпълнението на имуществените данъци (47,3 млн. лв.). С близо 2 млн. лв. под планираното са паднали и приходите от данъка върху превозните средства. На над 1 млн. лв. пък възлиза спадът при налозите върху придобиване на имущество. С по над 2 млн. лв. по-малко се очартават постъпленията от собственост (9,2 млн. лв.), както и от общински такси (33,9 млн. лв.), които имат основен дял в неданъчните приходи.
В резултат на стриктното изпълнение на мерките от антикризисната програма кметската администрация отчита, че не е допуснала преразходи и е осигурила ритмично изплащане на заплати и осигуровки. На този фон 50% от извършените харчове на практика отишли за приоритетите на града - образование, здравеопазване, социално подпомагане и транспорт. Като успешна се посочва и емитираната трета облигационна емисия, с която се финансира изпълнението на обекти от капиталовата програма.
Източник: в. "Дневник" |