Преди години подобен проект обхвана националните институции, а сега са поканени представители на архиви, музеи и библиотеки извън столицата. Варненската библиотека е избрана заради досегашния й опит по проекта "Стара Варна" (дигитализиран образ на Варна чрез колекция пощенски картички от ХIХ в.), предложен в интернет пространството. Направеното досега ще се разшири, ще се включат и стара варненска периодика, и част от колекциите с редки ценни сбирки, с възрожденска книжнина и старопечатни издания. Представените статии, вестници, картички ще бъдат сканирани. От 5000 до 7000 оригинални записа ще отразят информацията, която библиотеката притежава.
Проектът е 3-годишен и има бюджет 55 000 евро. Негов координатор е Роб Дейвис от Великобритания. Техническите параметри ще се координират от представители на Холандия, финансовата отчетност - от Норвегия, допълва Емилия Милкова. Тя е директорът от българска страна, а колежката й Радка Калчева - зав. отдел "Информационни технологии" - координатор. Всичко ще бъде осъществено от специалисти от библиотеката.
Варненското участие е изключително престижно. Става дума за творчески, научен проект, уточнява г-жа Милкова. Благодарение на него широк кръг читатели ще могат да се запознаят с културното минало на града, до тях ще стигат всички големи идеи, свързани с Варна, каквато например е кандидатурата ни за европейска столица на културата. С информацията, която ще съберат и останалите страни участници, ще се организира банка данни - много голяма по обем и ще се ползва абсолютно безплатно. Ще бъде структурирана и качена на сайт, но едновременно с това ще може се търси и чрез google. Ще е изключително полезна за изследователи, читатели, които се занимават с историята и културата на европейските народи.
Източник: chernomore.bg