Варна се включва в национална кампания за борба с инсулта
Община Варна се включва в националната кампания "Научи симптомите на инсулт! Всяка минута е ценна!", съобщиха от дирекция "Здравеопазване". Повод е Световният ден за борба с инсулта, който се отбелязва на 29-ти октомври под егидата на Световната организация за инсулт. Тази година кампанията се подкрепя от Министерството на здравеопазването, Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България, Националното сдружение на общините в България и много представители на българския бизнес.
Пълна информация относно симптомите на заболяването и спешните мерки, които трябва да бъдат предприемани в подобни случаи, може да бъде намерена в брошурите, разпространени в общинските лечебни заведения и социални центрове на територията на Варна. Материалите са подготвени от общината и Асоциацията за инсулт и афазия. На електронните табла, които се намират пред Катедралата "Успение Богородично" и в района на Фестивалния и конгресен център, ще бъдат представени кратки видеа за симптомите при инсулт и как може да се помогне на човек в риск. В сградата на Община Варна целогодишно има поставен щендер с листовки с информация по темата.
От Асоциацията за инсулт и афазия призовават гражданите да се запознаят със симптомите на инсулта и с правилното поведение в такива случаи. Специално приложение STROKE RISKOMETER дава възможност на човек сам да определя своя риск, да се предотврати инсулт и да се спаси човешки живот.
Кампанията се провежда в условията на активна работа по съставянето на Националния план за борба с инсулта. В края на миналата година България се присъедини към Европейския план, като припозна една от основните му цели -намаляване на броя на инсултите с 10 на сто до 2030 година. Това може да се постигне с правилна превенция.
По данни на Министерството на здравеопазването в България се регистрират годишно около 35 000 случая с мозъчен инсулт. От тях над 7000 завършват с летален изход. Преживелите мозъчния инсулт с различна степен на инвалидност годишно са над 28 000. При 10 % от оцелелите инвалидността е тежко проявена и изисква допълнителни грижи и помощ от семейството, близките и обществото. От преживелите мозъчни инсулти 25-50% са с говорно-речеви нарушения (афазия), като при половината от тях тези инвалидизиращи нарушения остават трайни. Инсултите са втората по честота причина за развитие на деменция, най-честата причина за епилепсия в напреднала възраст и много честа причина за депресия. Детските инсулти във възрастта от 30 дни до 18 г. са с честота от 2 до 13 случая на 100 000 деца. Прогноза за България за периода 2015-2035: Брой инсулти: +14%; Брой хора, живеещи с последиците от инсулт: +3%; Брой смъртни случаи: +25%