Институтициите ще осъществяват и технологичен трансфер на иновационни продукти, обмен на научно-техническа информация, както и ще разработват проекти със собствено и външно финансиране, включително и по линия на НАТО и Европейския съюз. Сключеното споразумение предвижда и създаването на регионален научно-изследователски център по морски науки и технологии. Очакваме и други институции, както и бизнесът да проявят интерес, каза още проф. Съботинов. Той допълни, че
се обсъжда и необходимостта от откриването на нови институти
на БАН. "Все още е твърде рано да се каже какви и къде са необходими нови структури, с времето ще имаме повече яснота по този въпрос", посочи шефът на БАН. Той обаче изрази надеждите си, че плановете за изграждане на нов Институт по океанология в морската столица ще бъдат реализирани.
Община Варна и БАН си взаимодействат от доста дълго време, каза от своя страна кметът Кирил Йорданов. Той допълни, че общината е получила съдействие от академията за изясняване на различни климатични състояния, предизвикали бедствени положения във Варна, като например тежката зима преди три години. "Издадох забрана за строителство в жк "Бриз" след изготвена експертиза на учените от БАН", каза още кметът. Общината възнамерява да осигури финансова помощ за Института по океанология, като за целта ще бъдат заложени средства в бюджета за следващата година. Предвижда се с тях да бъде реализирана морска експедиция с научно-изследователския кораб на института, поясни акад. Никола Съботинов. По време на експедицията ще бъде направен екологичен мониторинг на Черно море. Възможно е и да бъдат направени и експедиции за екологичното състояние в града.
Източник: в. "Позвънете новини"