© Varna24.bg | | Варненци, особено жителите на район "Владислав Варненчик", проявяват интерес и активно работят да участват в европроекта за саниране на панелните блокове. От тяхната експедитивност ще зависи дали ще успеят да се възползват от европейските средства за обновяване на жилищата им. Това каза Петър Радушев, шеф на общинската дирекция "Международно сътрудничество, проекти и програми".Той обясни, че местната власт няма отношение към програмата с изключение на сградите, в които има общински жилища. По думите му общината най-вероятно ще използва шанса за саниране на тези сгради. "Няма да е логично общината, която трябва да съблюдава енергийния план и да настоява за енергийна ефективност, да не участва", обясни Радушев.
Очаква се условията за кандидатстване да бъдат оповестени най-късно до средата на юли. От сега се знае, че на разположение са 63 млн. лева европейски средства, които ще стигнат за около 600 сгради. Тъй като парите са крайно недостатъчни, обмисля се да се въведе органичение - за евросредствата да могат да кандидатства само сгради, които са над 20 години.
Известно е също, че проектите ще се финансират на принципа "първият печели". Субсидията по програмата ще е 50 %, а другата част от 50 % ще се плаща от собствениците. Те ще имат възможност да теглят кредит при добри условия.
Говори се, че всяко домакинство в блока ще трябва да внесе по 500 лв. преди започване на проекта като първоначална инвестиция, но и като гаранция, че няма да се откаже впоследствие.
Според Закона за управление на етажната собственост е достатъчно 67% от собствениците в един блок да дадат съгласие за обновяване на жилището и проектът може да започне. Санирането включва поставяне на изолация, смяна на дограма, ремонт на покрив и поставяне на слънчеви панели.
В България има 18 900 панелни блока със 700 хил. апартамента и над 2 млн. българи, живеещи в тях. Половината от тези сгради са в 4 града - София, Пловдив, Варна и Бургас.
Източник: Дарик |