© Bulfoto | | Днес ще се проведе общонационален протест срещу проучванията и добива на шистов газ в България. Ето какво казват организаторите от инициативен комитет "За чиста България":
На 5 Юни /сряда/ 2013 г. Световният ден за опазване на околната среда, излизаме на Общонационален протест в подкрепа на мораториума, забраняващ използването на технологията хидравличен удар (фракинг) при проучване и добив на шистов газ в България. Протестът е иницииран по повод изказването на министъра на околната среда и водите Искра Михайлова, че "имаме развито екологично законодателство и стриктното спазване на нормите може да позволи да се правят предварителни проверки къде може да се проучва за добив на шистов газ". Ние сме наясно, че няма безвреден начин да се прави хидрофракинг, особено в България, където дори няма пречиствателни станции, в които да бъде пречистена използваната при фракинга вода. Малко хора знаят, че водите, използвани при хидравличен удар са не само токсични, но и радиоактивни, заради радиоактивните елементи като радий и йодин 131 в шистовите скали.На много места по света хората вече разчитат изцяло на подземните водоизточници, които са безценни запаси на сладка питейна вода. Именно тези водоизточници са най-застрашени при извършването на т.нар. "фракинг" или "хидравличен удар". Водата, използвана при хидрофракинга, често се изпомпва от тях, след което бива връщана обратно, но вече силно замърсена. България е изключително богата на подземни води с високо качество и природна чистота, които голяма част от населението на страната използва. Поради това дори минималният риск от тяхното замърсяване е недопустим.
Протестът изразява също така нашата солидарност към усилията на румънските граждани в борбата им срещу добива на шистов газ в тяхната родина. Протестите в Румъния през Април и Май тази година обхванаха над 20 града. Сондирането за шистов газ в Румъния в близост до северната ни граница представлява реална заплаха за чистотата на водата в трансграничния водоносен хоризонт, общ и за двете страни, от който черпят вода и Крайдунавска България, Добруджа, Лудогорието, Северното ни Черноморие.
Република България и Република Румъния са подписали и приели няколко международни споразумения и спогодби, според които Република Румъния е задължена да потърси съгласието на българската страна и населението в близост до границата, преди да предприеме индустриални или други опасни дейности, застрашаващи качеството на околната среда и здравето на българските граждани, каквито са проучването и добивът на шистов газ, нефт и/или други неконвенционални въглеводороди по метода "хидравлично разбиване". Това са:
1. Конвенция от Орхус (Ратифицирана от Румъния със закон 86/2000); 2. Конвенцията от Еспоо (Ратифицирана от Румъния със закон 22/2001); 3. Директива 2001/42/ЕО (Транспонирана в румънското законодателство 2004 г.); 4. Конвенцията от Хелзинки (Ратифицирана от Румъния през 2003 г.); 5. Конституция на Румъния (чл. 20); 6. Рамкова директива за водите (2000/60/ЕС); 7. Директива за подземните води (2006/118/ЕС).
Поради това следва да се счита, че проучването и добивът на шистов газ в близост до границата с Република България ще бъдат извършени в нарушение на международното право. Съгласно чл.55 от Конституцията на Република България гражданите имат право на здравословна и благоприятна околна среда в съответствие с установените стандарти и нормативи. Те са длъжни да опазват околната среда. Това задължение обаче има и правителството на Република България и не трябва да го забравя!
Искаме също така да напомним на правителството, че не само не желаем изменения във вече приетата от Парламента забрана за проучване и добив на шистов газ, но искаме още по-строги мерки и контрол по отношение на спазването на тази забрана!
Във връзка с гореизложеното протестни митинги ще се проведат в:
- СОФИЯ: пред Румънското посолство в София, ул. "Михай Eминеску", 4 - 12:30 ч.
- ВАРНА: пред Паметника на загиналите в Сръбско-българската война приморци на площада до сградата на Община Варна - 18:30 - 21:00
- ДОБРИЧ: пред Паметника на загиналите добруджанци, над р-т "Лебед" 8:30 - 15:00 |