На много места по света хората вече разчитат изцяло на подземните водоизточници, които са безценни запаси на сладка питейна вода. Именно тези водоизточници са най-застрашени при извършването на т.нар. "фракинг" или "хидравличен удар". Водата, използвана при хидрофракинга, често се изпомпва от тях, след което бива връщана обратно, но вече силно замърсена. България е изключително богата на подземни води с високо качество и природна чистота, които голяма част от населението на страната използва. Поради това дори минималният риск от тяхното замърсяване е недопустим.
Протестът изразява също така нашата солидарност към усилията на румънските граждани в борбата им срещу добива на шистов газ в тяхната родина. Протестите в Румъния през Април и Май тази година обхванаха над 20 града. Сондирането за шистов газ в Румъния в близост до северната ни граница представлява реална заплаха за чистотата на водата в трансграничния водоносен хоризонт, общ и за двете страни, от който черпят вода и Крайдунавска България, Добруджа, Лудогорието, Северното ни Черноморие.
Република България и Република Румъния са подписали и приели няколко международни споразумения и спогодби, според които Република Румъния е задължена да потърси съгласието на българската страна и населението в близост до границата, преди да предприеме индустриални или други опасни дейности, застрашаващи качеството на околната среда и здравето на българските граждани, каквито са проучването и добивът на шистов газ, нефт и/или други неконвенционални въглеводороди по метода "хидравлично разбиване". Това са:
1. Конвенция от Орхус (Ратифицирана от Румъния със закон 86/2000);
2. Конвенцията от Еспоо (Ратифицирана от Румъния със закон 22/2001);
3. Директива 2001/42/ЕО (Транспонирана в румънското законодателство 2004 г.);
4. Конвенцията от Хелзинки (Ратифицирана от Румъния през 2003 г.);
5. Конституция на Румъния (чл. 20);
6. Рамкова директива за водите (2000/60/ЕС);
7. Директива за подземните води (2006/118/ЕС).
Поради това следва да се счита, че проучването и добивът на шистов газ в близост до границата с Република България ще бъдат извършени в нарушение на международното право. Съгласно чл.55 от Конституцията на Република България гражданите имат право на здравословна и благоприятна околна среда в съответствие с установените стандарти и нормативи. Те са длъжни да опазват околната среда. Това задължение обаче има и правителството на Република България и не трябва да го забравя!
Искаме също така да напомним на правителството, че не само не желаем изменения във вече приетата от Парламента забрана за проучване и добив на шистов газ, но искаме още по-строги мерки и контрол по отношение на спазването на тази забрана!
Във връзка с гореизложеното протестни митинги ще се проведат в:
- СОФИЯ: пред Румънското посолство в София, ул. "Михай Eминеску", 4 - 12:30 ч.
- ВАРНА: пред Паметника на загиналите в Сръбско-българската война приморци на площада до сградата на Община Варна - 18:30 - 21:00
- ДОБРИЧ: пред Паметника на загиналите добруджанци, над р-т "Лебед" 8:30 - 15:00