Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Варненци не искат мол или хотел на мястото на Дупката! Ето какво е масовото желание
Автор: Пламена Николова 12:10 / 07.10.2019Коментари (5)12297
©
Мултифункционално културно пространство искат варненци и експертите на мястото на язвата в центъра на Варна, наречено Дупката. Това сочат събраните данни от онлайн анкетата, обобщиха днес от екипа, работещ по преучването, предаде репортер на Varna24.bg.

Беше отчетен огромният интерес, при който е протекла анкетата. Допитването е обхванало 134 експерти и 3124 варненци. От тях са отпаднали хора, които не са се отнесли достатъчно коректно към проучването, използвали са нецензурен език или дублиращи се отговори. След селекцията броят на анкетираните граждани е останал 2859.

Категорично анкетираните са се обединили около нежеланието си на това място да изникне мол или друг голям търговски център. Варненци са против пространството да бъде застроено с хотели, заведения, паркинг или жилищна сграда. 

Масово гражданите са предпочели на мястото на Дупката да има обществено пространство с парк и амфитеатър.

Експертите пък са поставили като първо предпочитание изграждането на многофункционален културен център с експониране на археологията и обществено пространство. Това съобщи днес Юлиян Добрев от Агенцията за маркетинговото проучване. 

Главният архитект на Община Варна Виктор Бузев допълни, че съгражданите ни категорично настояват това място да бъде запазено за обществения живот на Варна. Той допълни, че предстои провеждането на международен конкурс, който да избере най-добрият архитектурен проект за пространството. Предстоят и множество обществени обсъждания за съдбата на зоната с граждани и експерти, допълни Бузев. Очаква се до края на годината да бъде изготвено заданието за провеждането на конкурса. 

Припомняме, че допитването, инициирано от Община Варна, се проведе в две посоки. Първата включваше проучване на нагласите сред специалисти в областта на архитектурата, градоустроустройството, културата, туристическия, хотелиерски, ресторантьорския бизнес и други заинтересувани страни. На втория етап бе отключена анкета, съставена на база обработените мнения на специалистите от първия етап.

Целта ни е да намерим точната функция на пространството, като отправна точка от пешеходната зона на Варна към Приморския парк, Римски терми - големи и малки, пристанището и други градски музеи, археологически обекти и обществени пространства. Улиците “Хан Аспарух" и “Александър Батенберг" са важна връзка между морето и активната градска зона, които от десетилетия са блокирани от т.нар. Дупка. Затова бъдещите пространства трябва да обслужват на първо място обществения интерес и да интегрират по съвременен и достъпен начин откритите археологически ценности, коментира главният архитект на община Варна Виктор Бузев. 

Наред с търсения краен резултат за определяне на функцията и подготовката на архитектурен конкурс за пространството, инициативата ще даде възможност за широко популяризиране на ангажираността на Община Варна и към мнението на всеки жител и гост на града.

Т. нар. Дупка се появява в края на 80-те години, след като местната власт събаря няколко къщи със статут на паметници на културата с идея на мястото им да бъде построен Търговски дом. В процеса на работа обаче били открити археологически пластове – част от крепостна стена и кула на античния Одесос от IV в. пр. н. е., които според археолозите са най-старият открит досега участък от укрепителните съоръжения на древната крепост. Подобни останки не са установени на други места в стария град. Пак на същото място са налични и руини от сгради от късната античност – IV-V в., както и от два отводнителни канала и три глинени тръбопровода от същия период. Извън разкопаното пространство, но кореспондиращи с описаните старини, са открити и останки от втора крепостна стена. Според учените тези участъци от двете крепостни стени, запазени в центъра на един съвременен град, са рядко срещано явление в археологическата практика и са отлична предпоставка са превръщането им в туристическа атракция.

През 1989 г. комисия към Националния институт за паметници на културата (НИПК)  излиза с категорично становище, че разкритите древни останки са уникални както за града, така и в национален мащаб. Препоръката е съхранението им да бъде на място, тъй като преместването им би било пагубно за тях. Тази позиция довела до спиране на проекта за изграждане на Търговския дом. Оттогава това място в сърцето на археологическия резерват "Античен град Одесос - Варна" е останало като грозна дупка  в центъра на града.

Екипът, който стои зад проекта за проучването на нагласите, е в състав:  Максим Недков  - архитект, завършил архитектура в Мюнхен. От 2016 г. работи във Варна в сферата на инвестиционното проектиране и теми, свързани с градска среда. Силвана Маринова - архитект с опит в инвестиционното проектиране и интереси към подобряване на градската среда и достъпността чрез изследване на решения с активно гражданско участие. Интереси и опит в опазването на културното наследство;  Явор Панев - архитект, съосновател и зам.- председател на Сдружение "Таляна“;  Александра Бабунска - архитект и автор на игрови модели, свързани с развитието на градската среда. През 2017 реализира проектите “Get involved, fall in love with VARNA" и “ In love with VARNA", с които чрез артистични инсталации и игри цели да провокира повече активни хора във Варна да преоткрият потенциала, който крие историческото сърце на града и да обединят усилия в неговото преобразяване. Учредител на Сдружение "Таляна“; Цвета Йоцова – юрист с дългогодишна практика, участвала в подготовката и организирането на международния архитектурен конкурс за новата сграда на библиотеката във Варна, на Топлоцентралата в София, в конкурса за нов център на Боровец; Венцислава Недялкова - архитект с професионален опит в администрацията в Германия - в сферата на организиране на градоустройствени конкурси и въвличане на обществеността в облагородяването на градската среда; Росен Стоев - юрист с опит в структурни проекти на Столична община, паркове, публични пространства и инженерна инфраструктура. 

Повече вижте във видеото!




Още по темата: общо новини по темата: 53
29.02.2024 »
09.01.2024 »
02.03.2021 »
22.10.2019 »
06.10.2019 »
22.09.2019 »
предишна страница [ 1/9 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...
Aнонимен
на 08.10.2019 г.
0
 
 
Добре, че имаше такава анкета, че Бузев го сърби за издаде разрешително за поредната жилищна сграда на метри от другите! Ядец!
Aнонимен
на 07.10.2019 г.
-1
 
 
Паркинг на няколко нива трябва да има там! Градът се нуждае от многоетажен паркинг.
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Юли 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Грипна епидемия обхвана страната
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Първа лига, сезон 2024/2025
Изграждат нов реактор в АЕЦ "Козлодуй"
Акция на ДАНС и КПКОНПИ, обискираха дома и офиса на шефа на Митниците
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Варненци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Статистика: