© Varna24.bg | | Снимка Архив | Две жалби от граждани за високи температури в търговски обекти са постъпили в Инспекцията по труда във Варна. Едната е подадена за известна верига хипермаркети, в които два дни поред живакът е надхвърлял 28 градуса. Проверката на ИТ - Варна, е показала, че през първия ден жегата се дължала на повреда в климатичната инсталация, която е била ремонтирана в късния следобед. През втория ден жегите дошли заради профилактика в района, извършвана по график от "Енерго-Про". Втората жалба е подадена за квартален търговски обект. Трудовите инспектори проверяваха на какво се дължат високите температури.Странното е, че жалбите са от граждани, а не от работещи в търговските обекти, които са били най-потърпевши. В известен смисъл се превръщаме в спасителен пояс по време на големите горещини, коментира Иванов.
Той припомни, че Главната инспекция по труда (ГИТ) е излязла с препоръки към работодателите да съобразят режима на работа с високите летни температури и да предприемат конкретни действия за здравословни и безопасни условия на труд, за което по закон носят отговорност. Шефовете на фирми и организации са задължени да осигурят средства за охлаждане на помещенията и свеж въздух за работещите. Допълнително могат да доставят подходящи сенници, щори и оборудване на климатизирани помещения за почивка.
Освен това управителите и изпълнителните директори могат да прибегнат до промени в работното време, така че да се избягва дейност на открито в най-горещите часове на деня, осигуряване на подходящо работно облекло и разхладителни напитки. Работодателят трябва да има готовност и за оказване на помощ в случай на инцидент - топлинен или слънчев удар.
В оценката на риска на работните места е необходимо да бъдат предвидени мерки в случаи на неблагоприятни климатични условия, каквито са високите температури през лятото, напомнят още от ГИТ.
Източник: в. "Черно море" |