Инициатива за масово подписване и изпращане на запитвания до РИОКОЗ за наличието на генномодифицирани организми (ГМО) в продуктите в търговската мрежа във Варна стартира през уикенда. Идеята се роди след кръгла маса, на която над 20 представители на неправителствени организации и екосдружения разискваха начините, с който гражданското общество може да окаже натиск върху институциите по екологични въпроси. Събирането на писмата ще започне в четвъртък. "Всеки, който се интересува от това дали в продуктите има ГМО, може да подпише такова запитване. Идеята е тази информация да излезе наяве и колкото повече писма има изпратени, на РИОКОЗ ще й е по-трудно да откаже да предостави правените от нея изследвания за наличие на ГМО", коментира Илиян Илиев от Обществения център за околна среда и устойчиво развитие.
По думите му, подобна информация вече е отказвана веднъж от РИОКОЗ -Варна. Запитването е било подадено от неправителствена организация по Закона за достъп до обществената информация. От институцията обаче "хвърлили прах" в очите на питащите. Инспекцията е позволила само на един човек да види протоколите с изследванията. Не е било позволено резултатите да се преснемат или да се препишат, въпреки че законът предвижда данните да се предадат на хартиен или електронен носител. "Рестриктивното условие изобщо не беше мотивирано. От регионалната инспекция се оправдаха, че не им позволяват от София да изнесат данните", обясни Илиев.
"Годишно РИОКОЗ прави около 14 изследвания за ГМО във Варна, което не е достатъчно да покрие всички продукти в търговската мрежа. Въпросът е, че и това, което те успяват да изследват, също не може да стане достояние на хората", посочи Илиев. "В сайта на Министерството на здравеопазването нямат практика да качват тази информация, въпреки че изследванията се правят имененно заради хората. Би следвало данните да се предоставят на обществото, но защо ги крият не знаем", коментира той.
"Изследването за наличие на ГМО в храните струва най-малко 600 лв. Всеки може сам да си го направи, но такава сума за проверката на една вафла например е непосилна за хората", посочи още Илиев. Изследванията се правят в оторизирана частна лаборатория във Варна. "Обществеността е разделена по отношение на ГМО, но има все повече доказателства, че те причиняват алергии и ракови заболявания. Не е стопроцентово доказано, но гражданите трябва да имат информиран избор и да им се даде възможност да преценяват дали искат да консумират продукти с генномодифицирани организми", завърши Илиев.
Източник: в. "Позвънете новини" |