Варненци нямат притеснения да купуват млечни продукти и риба от улични търговци, които предлагат стоката си директно на тротоарите. Това показа и рутинен обход на града от инспектори на Държавния ветеринарно-санитарен контрол (ДВСК), съвместно с общински служители за наличието на уличните търговци, предлагащи неправомерно бързоразвалящата се стока.
На метри от общината на ул. "Братя Миладинови" гараж на къща бе първата спирка на контролните органи. Продавачката смело наливаше прясно мляко от бидон в пластмасовите бутилки на клиентите си. Инспекторите констатираха липса на разрешително за продажба. Стоката се търгуваше, без да се издава и касов бон, а жената, която се представи като работничка, не бе назначена с трудов договор. Щом служителите спряха продажбата, клиентите, които обаче чинно продължаваха да чакат пред гаража, възроптаха, че не могат да си купят мляко. "Оставихте ме без попара днес", провикна се ядосано възрастна жена към един общинските служители. Купувачите категорично смятаха, че няма защо да се притесняват въпреки условията, в които им се предлага суровото мляко. На производителя, който се явява и собственик на импровизирания млекмаг, ще бъде съставен акт заради нерегламентираната продажба, след като бъде издирен, обясниха инспекторите. Те допълниха, че млякото по принцип се конфискува и се изпраща за изгаряне в екарисажа, но този път просто е нямало какво да изземат, защото всичко се е продало. За деня са били изтъргувани 70 литра мляко, на цена 1,50 лв. за литър.
В района на автогарата на ъгъла до жилищен блок жена на около 40 години пък беше разположила три гюма на самия тротоар. В последствие стана ясно, че въпреки високата температура на въздуха, клиентелата й също не беше разтревожена за качеството на това, което купува. Една жена дори разказа, че вземала млякото, за да храни мъничко бебе у дома. С появата на проверяващите, търговката бързо повика съпруга си по телефона. Той пък още с идването си реши да спори за качеството на стоката си. Било милион пъти по-добро от това, което се продавало в магазините, нищо, че нямал сертификати и проби не били вземани. Той отказа да подпише съставения му акт и не скри, че от години продава по улиците. Били му писали поне 15 акта, но не бил платил нито един. Инспекторите го накараха да натовари млякото в колата и го изпратиха в екарисажа. В последствие стана ясно, че гюмовете събират 37 литра и само един от тях е останал непродаден, заради внезапната проверка.
В "Младост" бе сгащен друг търговец. Той бил известен на контролните органи и въпреки съставените му актове, продължавал да извършва дейността директно от багажника на автомобила си.
На пазара в "Аспарухово" пък бяха конфискувани около 10 килограма риба. Роми се опитваха да я търгуват в лонди, предпазвайки я от мухите, докато й веят с клонка. И въпреки че от жегата стоката осезаемо бе започнала да се вмирисва и за нея се намираха клиенти, преди да се появят служителите на ДВСК и общината. На ромите актове нямаше как да бъдат съставени, защото не разполагаха с лични карти. Подобна съдба сполетя и двама техни колеги, които разхождаха лондите си с риба в района на пазар "Чаталджа". От тях беше конфискувана около 10 килограма от морската храна
Източник: "Позвънете"