Читател на
Varna24.bg изрази притеснението си, че няма кой да следи за хигиената в "гьола", както варненци наричат "народния" басейн на брега на морето, за който от години се водят дебати "за" и "против".
"Този басейн е незаконен, затова и РЗИ не взема проби от водата там. Когато отговорността за стопанисването му е ничия, съответно и никой не се грижи за хигиената в него. Предвид новите извънредни мерки за сигурност около коронавируса и препоръките за засилена лична хигиена, както и да се избягва струпването на много хора на едно място, смятам, че трябва да се вземат спешни мерки за ограничаване на достъпа до "гьола". Никой не следи какво е и здравословното състояние на хората, които се киснат там. Вярно е, че всеки сам преценява риска за себе си, но да припомним, че имаше няколко смъртни случая след сърдечни и други проблеми на хора, които не са били наясно от риска да се къпят при високата температура на водата там", коментира варненецът.
"Всички минерални каптажи на територията на Варна бяха прехвърлени за стопанисване на Община Варна. Предстои Общинският съвет да вземе решение как ще бъде регламентирано това, кои ще бъдат отдавани на концесия и кои евентуално ще стопанисва самата общинска администрация. Вече сме коментирали това, че за "гьола" нагласите са да бъде превърнат в обществена къпалня поради интереса на хората към това място", коментира за
Varna24.bg областният управител
Стоян Пасев.
Припомняме, че над 600 варненци, които ползват и харесват басейна с минералната вода, подкрепиха петиция за узаконяването на водоизточника и превръщането му в достъпно място за посещение на варненци.