© Народно дело | | Безплатен подслон осигури варненецът Михаил Михайлов на психичноболен 34-годишен мъж. "Преди три месеца пуснах обява, че давам скромна вила под наем в "Аспарухово". Обади се един човек и се примоли да го пусна за няколко дни безплатно, нямал иначе къде да живее. Бил бездомен. Декември беше голям студ и се съгласих да му помогна", започва своя разказ варненецът, който стана един от героите в рубриката "Така се прави".Михайлов има три деца, преди години е работил като икономист, сега си вади хляба като таксиметров шофьор. Още при първата среща станало ясно, че бездомникът има психични отклонения. Въпреки това Михайлов го пуснал в дома си и му помогнал с храна и продукти. "Като преминаха студовете, започнах да обикалям с него по социалните служби, за да се намери дългосрочно настаняване в специализирано заведение. Човекът не е агресивен, но е лесен за манипулация и може да стане жертва на измама", обяснява Михайлов. Той завел психичноболния младеж при личния си лекар. Там се потвърдило, че човекът е с диагноза и че е без здравноосигурителни права. Оказало се, че болният е от Смядово. Загубил баща си при инцидент в бивш химически завод. Майка му и сестра му също са с психични заболявания. И двете живеят в кв. "Аспарухово". 34-годишният не можел да бъде с тях, защото майката гледа болна жена на легло срещу правото да спи в дома й.
Михайлов отишъл в СУПЦ "Анастасия Железкова", където отказали да приемат болния човек, който миналата година вече е ползвал услугите на общинския временен приют. После потърсил съдействието на община Варна, отдел "Социални услуги и проекти". "Отидох с него и се срещнах със служителка, която добре познаваше материята. Обясни ми, че младежът все пак има пенсия от 250 лв. и не може току-така да бъде приет за обгрижване", обясни мъжът. Получил отказ и от психодиспансера. Там дежурният лекар ги върнал с мотива, че не става въпрос за спешен случай. Същото се случило и в офиса на "Социално подпомагане". Михайлов подал жалба във II РПУ заради бездействие на институциите, оттам му казали, че не им е в компетенцията.
"Покрай цялата тази работа оставам с впечатление, че всички имащи правомощия държавни и общински социални институции си прехвърлят топката", разочарован споделя перипетиите си загриженият мъж. Сега основната му цел е да намери сигурен подслон на болния човек. Той все още ползва къщата, без стопанинът да иска пари за наем, ток и вода.
"Ходих в петък сутринта. Сложил е собствен катинар. Част от електрическата инсталация и СОТ-а са изтръгнати. Може да се самозапали или убие на оголените кабели. Вече е започнал и да краде - изчезнал е железен лом", разказва Михайлов. Добрякът не съди, притеснява се, че болният човек може да се забърка с лица от кримиконтингента. Твърди, че основанията му не са безпочвени. Наскоро 34-годишният мъж му показал документ, с който му предлагат да стане управител на финансова къща в София. Предложението било написано на качествена ароматизирана хартия. Посъветвал го да не подписва. "Ако бъде трудоустроен и настанен в специализирано заведение, ще може да се грижи сам за себе си", категоричен е Михаил Михайлов. Борбата му да намери подслон за болния човек продължава.
Източник: в. "Народно дело" |