Непосилна война с наши и гръцки чиновници е повела варненката Надка Няголова, която е пенсионер и у нас, и в съседката. У нас се е пенсионирала като химик, а при съседите поради възраст и натрупани през годините осигуровки. Жената е от онази генерация българки, които успяха да осигурят сравнително нормален живот на семействата си и образование на децата си, като слугуват в частните домове на гърците с надеждата, че ще доживеят и по-спокойни старини, тъй като ще взимат пенсия от две държави. Оказва се обаче, че трябва да се води борба за всяко евро.
"В Гърция съм работила 17 години, от които 7 г. съм била осигурявана, въз основа на което ми е определена пенсия от 67 евро", коментира Няголова. Когато започва да си получава парите по банков път във Варна, където вече живее трайно, установява, че й се губят по 9 евро месечно. След година питане и настояване пред гръцките чиновници разбира, че разликата отивала за здравна вноска при съседите.
"За да спрат да ме осигуряват, искат от нашите институции удостоверение, че съм здравноосигурена от тукашната си пенсия", коментира Няголова. Жената помислила, че по-лесно от това да си извади въпросния документ няма, докато не се сблъскала с чиновническата действителност. От пенсионното я пратили в НАП-а, където й дали бележка, че е с непрекъснати здравноосигурителни права, което обаче не й върши работа, защото гърците искат уверение, че всеки месец държавата й удържа вноска от българската пенсия. "Поисках да ми напишат въпросното уверение, но ми казаха, че не можело", разказва варненката. Почукала на вратата на Районната здравна каса. От там също не издавали документи с подобно съдържание и й връчили бланка, с която да помоли НЗОК в София да й издадат въпросното листче с подпис и печат.
7 лева такса за подпис и печат
Не стига, че жената може и да не дочака въпросното удостоверение за здравни вноски, което евентуално чака чак от София, но и в полицията трябва да плати 7 лева такса за печат, подпис и надпис "Вярно с оригинала" върху копието на личната си карта. Още една сума ще отиде за нотариално заверените преводи от български на гръцки на необходимите документи, в това число и удостоверението за пред гърците, че е жива през тази година, което трябва да се издаде от пенсионното у нас. "Дори и да застанеш пред очите на гръцките чиновници, да си покажеш документите за самоличност, те не те признават за жив, освен ако нямаш специален документ за това. А не го ли представиш, спират ти пенсията", коментира Няголова. И като се сметнат и пътните разноски, за да занесе лично целия хартиен наръч в Гърция, излиза, че за да си защити варненката 9-те евро, ще плати двойно по-скъпо от това, ако й ги спират за здравно осигуряване.
Източник: в. Народно дело