© Varna24.bg | | "Имаме уникален случай - съпругата на наш пациент успяла да го спаси, след като той изпаднал във внезапна сърдечна смърт, заради остър масивен инфаркт. Жената приложила непряк сърдечен масаж и обдишване, докато дойде екипът на Бърза помощ и така спасила съпруга си". Това разказа д-р Румяна Радославова от Варненската кардиология за един от най-тежките случаи с благополучен изход в здравното заведение през последните дни. Пациентът е извадил късмет, че жена му е действала съвсем правилно и че линейката на Бърза помощ е дошла бързо. Така той е бил в болницата до третия час след инцидента. "Запитахме жената откъде е знаела как да реагира. Тя каза, че е приложила видяното във филмите, но уточни, че не иска повече да й се случва. Жалко е, че нямаме държавна програма за ограмотяване. В този смисъл и здравното министерство не е направило нищо, за да обучи хората. Факт е, че пациентът е жив и благодарение на съпругата си", допълни д-р Радославова.44-годишният мъж е постъпил в болницата в неделя през нощта, в състояние несъвместимо с живота - с две напълно запушени артерии от остри тромботични оклузии. В катетеризационната лаборатория на болницата веднага е направена аспирация на тромбите, затворили ствола на една от артериите. Направена е и имплантация на стентове от д-р Ян Ситар, благодарение на което сърдечният мускул е бил спасен, а мъжът е в добро състояние и вече е изписан от болницата.
Дни по-рано е приет и 32-годишен млад мъж, също с остър инфаркт. Освен горещините през август, острият сърдечен инцидент се дължал и на наследствена обремененост. Родителите на младия мъж са с исхемична болест на сърцето, а самият той е заклет пушач. Идентичен се оказва и друг случай с 41-годишен мъж, чието състояние също се нуждаело от спешна интервенция. Ден по-рано за лечение постъпила и 45-годишна живееща тук германка, с голям миокарден инфаркт. Жената била с висок холестерол и пушела здраво, но това не я притеснявало особено. След успешна катетеризационна процедура са й поставени два стента, единият от които - в ствола на лявата коронарна артерия. Тя сама потърсила медицинска помощ, след като имала оплаквания. Прегледът установил инфаркт.
По този повод д-р Ян Ситар каза, че досега, в болницата не е имало толкова много пациенти с проблеми, ангажиращи ствола на лявата коронарна атрерия и водещи до кардиогенен шок или внезапна сърдечна смърт. "Никога не сме имали толкова много пациенти с остри коронарни инциденти и които се нуждаят от спешни процедури, които засягат ствола на артерията", посочи д-р Ситар. В подкрепа на думите му се оказа, че в последните 10-15 дни във Варненската кардиология постъпват от 2-ма до 4-ма пациенти с остри инфаркти. Част от тях идват в тежко състояние - в кардиогенен шок или с внезапна сърдечна смърт, където трябва да се действа много професионално и много бързо, допълниха още кардиолозите. Заслуга за успешния изход на повечето от случаите имат и от МБАЛ "Св. Анна", с която специалистите работели в много добра колаборация.
Източник: в. "Позвънете новини" |