Движението на каруци с жива тяга по варненските улици принципно е забранено. Това обаче явно не може да разруши връзката на хората и впрегатните животни, особено когато тя е важна част традициите им, както е с ромите и конете. Като оставим иронията настрана, ще припомним някои разпоредби на община Варна в наредбата за обществения ред.
За използване на питейна вода за непитейни цели глобата е от 20 до 200 лева. Специално се подчертава, че миенето на превозни средства е нарушение. Изливането на отпадни води на уличното платно се санкционира с глоба от 50 до 500 лева. Отглеждането на селскостопански животни в рамките на град Варна се наказва също с от 50 до 500 лева.
Разходката и пашата на селскостопански животни в градинки и озеленени терени в цялата община - от 50 до 500 лева. И не на последно място: Движението на превозни средства с жива тяга в града носи глоба отново от 50 до 500 лева. Който иска, сам да сметне колко трябва да струва къпането на един кон на собственика му. Почти сигурно е обаче, че никой не е хукнал да го глобява.
Източник: "Народно дело"