Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Варненски археолог се надява да популяризира слабоизвестни златни съкровища
Автор: Екип Varna24.bg 16:11 / 23.02.2011Коментари (0)1109
Освен най-старото обработено златно съкровище през годините във Варна са били открити няколко открити златни съкровища, които обаче не са толкова известни на широката публика. Това каза археологът от Регионалния исторически музей в града Александър Минчев.

Той посочи, като пример откритото в началото на 30-те години на миналия век златно съкровище. "То е много интересно, като е открито съвсем случайно при прокопаването на новата канализацията на Варна", посочи още археолога.

Съкровището е било открито извън крепостните стени, но в близост до северната крепостна стена на древния град Одесос. Минчев подчерта, че съкровището включва изключително интересни накити, свързани с готския кръг на златарското изкуство. Самите накити представляват две големи аграфи или фибули (красиво украсени със скъпоценни и полускъпоценни безопасни игли за дрехи), два пръстена единият, от които е печатен и носи рядко латинско име.

Съкровището включва и една златна торква (гривна за шия), както и една изключително красива и уникална като форма обица. Александър Минчев посочи, че това съкровище е останало неизвестно на науката в продължение на почти 80 години, като причината е, че голяма част от предметите са много странни, като форма и вид и до скоро не било възможно да бъдат намерени подобни паралели за сравнение с други такива предмети, откривани при археологически проучвания. Съкровището открито край Варна се датира от втората половина на V и първата половина на VI век и тъй, като фактът, че са намерени отделни предмети, като например обицата, която е една, а не чифт, това се свързва много добре с едно сведение, че жители на древен Одесос и църквата в града са откупували пленици от готите, които по това време са населявали района около днешния град Девня, тогава наричан Марцианопол. "По всяка вероятност съкровището е част от откуп, който е бил разделен между една група от хора - древните нагли", коментира специалистът. Минчев припомни, че готите са племе с германски произход, което тръгва от Крим и минавайки през Балканите достига до днешна Германия, Испания и Франция.

Освен това съкровище във Варна е било открито още едно златно съкровище. При него археолозите са открили много масивна златна торква, която тежи 1 килограм и е изработена от чисто злато, като освен това са били намерени и три кюлчета. Според Александър Минчев тези открития подсказват, че това са част от производството и материалите в една златарска работилница, която е работила специално за това население. Освен тези съкровища, при които са открити множество златни и ценни предмети, в гробове са били откривани и други ценни находки, предимно украшения от готски произход. В момента тези ценности са представени в Регионалния исторически музей, като археолога Александър Минчев се надява и те да станат достояние на широката публика, като вече е изнесъл доклад за тях на една международна конференция в сръбския град Ниш.

Източник: Радио "Фокус"








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Кабинетът "Желязков"
Задържаха актьора Христо Шопов
Световна черна хроника
Лято 2025
Висша лига на Англия сезон 2024/25
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: