© | | Вчера, 07.02.2012г., бяха тържествено отбелязани 7 месеца от създаването на Център за социална рехабилитация и интеграция на деца с дисфазии на развитието и хиперкинетично разстройство на поведението "Прегръдка" - гр.Варна. На тържеството присъстваха общественици и родители на деца с нарушения. Орисник на Центъра стана председателят на Обществен съвет за социално подпомагане - гр. Варна - г-н Павел Христов.Център "Прегръдка" е специализирана социална услуга, насочена към деца на възраст от 5 до 18 години с дисфазии на развитието и хиперкинетично разстройство на поведението. Центърът има за цел да създаде условия за интегриране, ефективно социализиране в училище и обществото и подпомагане на образователния процес на децата и учениците с такива нарушения, чрез индивидуални и групови занимания. Програмата на Центъра е съставена от специалисти на база най-новите методи и техники за рехабилитация на деца с дисфазии на развитието и хиперкинетично разстройство. Занятията включват специализирани терапевтични сеанси като изобразително и приложно изкуство, кукло- и приказкотерапия, фотография, зоотерапия и битови умения. Услугата за първите 30 деца, чиито родители /настойници/ имат адресна регистрация в община Варна е безплатна и се финансира от Община Варна.
Записването на децата в Центъра става след експертна оценка, час за която родителите могат да запазят на телефон 052 803904 или 0878 608712, всеки делничен ден от 09.00 ч. до 17.00 ч. Експертната оценка е напълно безплатна!
През периода 06.2011-02.2012 в Център "Прегръдка" от рехабилитационните програми, предлаганата помощ и подкрепа са се възползвали 47 потребители - деца и техните семейства. В момента екипът на Центъра активно работи с 32 деца. В 7-те месеца от съществуването на Центъра са постигнати добри резултати при 15 от клиентите. Те са изписани, като се поддържа връзка с техните близки за информиране за състоянието им и по-нататъшната им интеграция в семейната, детската и училищната среда.
Център "Прегръдка" е създаден в търсене на решение за преодоляване на увеличаващия се брой деца с хиперкинетичното разстройство на поведението и невъзможността за справянето с проблема от страна на родителите и педагогическия персонал. По различни данни, честотата му в България варира от 2,5 до 20% сред децата в ранна училищна възраст. В град Варна, според изследване, проведено през 2011г. от д-р П. Петров, д-р Д.Хрусафов, д-р Хр.Кожухаров и ас.д-р А.Игнатиева, болестността от хиперкинетично разстройство с нарушение на вниманието сред децата в училищна възраст в град Варна е около 5.91%. Ако обаче се вземат под внимание, само индивидуалните оценки на родителите, процентът скача на 10,77%, а на учителите - на 19,77%. Изследването е проведено сред 1912 деца на възраст 7-14 години от област Варна, 1299, от които от град Варна, чрез анкетиране на родителите и учителите на децата. Хиперактивността е описателен термин, който се отнася до неуморяеми, много падвижни деца, които регулярно нарушават реда у дома си и в училище. Те имат слаб контрол над импулсите си, често демонстрират полярни настроения и неподходящ гняв и понякога са прекомерно жестоки. Тяхното представяне в училище се отличава с невнимание, дезорганизация, слаби паметови функции и лошо поведение. Те обикновено имат нормален или по-висок от средния интелект.
Дисфазията на развитието представлява специфично разстройство, при което се нарушава формата, съдържанието и употребата на езика в различна степен и децата, страдащи от такова имат нарушени умения за разбиране на чуждата реч и за реализирането на собствена такава. При децата, дисфазия на развитието може да се изразява в някои от следните прояви: късна поява на първи смислени думи, "бебешка" реч, трудно предъвкване на твърди храни, както и лош контрол на преглъщането, използване на мимика, жестове, поза на тялото и т.н. вместо думи, затруднена пространствена ориентация и други. |