"Декодерите не им трябват, понеже целият ромски квартал "Максуда" е на сателитни чинии. Ромите искат 20 лв. за устройство. Ама кой ще купи декодер във Варна като всички имат кабелна телевизия?", пита Веско Трифонов, редовен участник в битака.
"Сега нямам декодери, ама утре сигурно ще докарат. 30 лв. е парчето", обещава млад мургав продавач на битака. Съседът му по сергия обаче се навива и за 25 лв. и уговаря час за сделката. "Това, което го дават като помощи, винаги се харчи тук. Но хората с декодерите рядко ги предлагат на улицата - продават си стоката направо до магазина на по-големи пласьори", обяснява схемата търговецът.
Екипът ни влезе в магазина за техника, в който раздават декодерите. От ранни зори тумби мургави клиенти с ваучери се снабдяват с декодери.
Документът за 60 лв. не е поименен, но на касата им искат лични карти, за да сверят имената със списъците, подадени от социалните служби. Жена на средна възраст показва два документа, взема две устройства и засяда пред магазина. Близо час се оглежда, преди да завърже разговор на турски с мъж. Пазарят се тихо, но след минута мъжът става с възклицанието "Чок пара!" (много пари - бел. ред.).
Във Варна 3000 души имат право на безплатен декодер за цифрова телевизия. "До момента ваучери са получили малко над 1700 души. Даваме ги на хората срещу заявление и декларация, че са им необходими. Не правим проверки, не са ни разпоредени, а и нямаме достатъчно служители", обясни Адриана Григорова, шеф на дирекцията за социално подпомагане.
"Не проверяваме кой носи ваучера за получаване на декодер. За нас е важно номерът на документа да е валиден и да се отнася за нашата търговска верига", заяви пред "Труд" Божидар Колев, шеф на магазините "Технополис".
Според него това е нормалната практика, тъй като право на безплатен декодер имат възрастни и трудно подвижни хора, някои от които живеят далеч от хипермаркет за електроника. Освен това и продавачите нямали право да събират лични данни.
Повечето декодери имат всевъзможни входове и букси, които би трябвало да улеснят включването на устройството към телевизора. Практиката обаче се оказва малко по-различна.
Връзката с обикновен коаксиален кабел за много от устройствата е доста ненадеждна и ако използвате такъв, рискувате да не се появи образ и звук на екрана. Далеч по-добър вариант е да използвате Scart или HDMI кабел.
Струват само 3-5 лева и ще ви свършат работа дори и най-късите. Всъщност, колкото по-къс - толкова по-добре. Важното е обаче, преди да го купите да видите точно какви входове има старият ви кинескопен телевизор, защото по-старите модели със сигурност нямат HDMI.
Източник: в. "Труд"