Доброволци от Варна, към приют за безстопанствени кучета в с. Каменар, изпратиха писмо до Varna24.bg с редица въпроси към местните институции, относно бъдещето на кучкарника. Ето какво заявяват в писмото си те:
Уважаема медия,
Предвид отразените от вас скорошни събития свързани с насилие над животни и хилядите писма от граждани и природозащитни организации, наказанията за престъпленията по отношение на животните останаха същите като в сега действащия Наказателен кодекс. Надяваме се да постигнем същия успех и с казуса по- долу:
Пиша ви от името на група доброволци от град Варна (групата към момента наброява 116 човека) към приют за безстопанствени кучета в с. Каменар. След дългогодишно нефункциониране на приюта, преди Нова година в длъжност встъпи нов управител, който съдейства за началото на доброволчески инициативи, целящи подпомагане дейноста на приюта. Миналата седмица (10.01.2014 г.) новият управител бе уволнен, а след това бе спрян отново достъпа на гражданите, който е нашо право по закон! Има информация от Община Варна за спиране на приюта от експлоатация. Това означава, че в приюта няма да има назначени управител и ветеринар, както и че няма да може да приема животни, няма да може кучетата там да бъдат осиновявани и обгрижвани, ако се налага. Също така, около 70 от кучетата са във външни клетки и при лоши зимни условия (навявания от сняг) подозираме, че ще бъде разпоредено кучетата да бъдат пуснати по улиците на град Варна. Имаме подозрения, че това е цел на дадени НПО в град Варна, които по този начин прибират животните във "временни" домове и събират "дарения" на техен гръб.
Първата инициатива на доброволчески разходки стартира на 21 декември 2013 година. След което посетителите се увеличаваха и достигнаха 50 човека. Кучетата в приюта в момента са 100, а по улиците на Варна и съседните населени места са пъти по толкова. Идеята на доброволческите посещения е да се осъществява контрол и подпомагане на приюта - подобряване на условията там, социализиране на животните, спомагане за осиновяване. Тези доброволчески инициативи се състояха до 11 януари 2014 година, когато ни беше отказан достъп по устно нареждане на г-н Няголов- началник на дирекция УСКОР в община Варна. Не бяха приети и даренията на суха храна и дървени скари за животните. На 11 януари 2014 беше подаден сигнал до II-ро РПУ Варна, които потвърдиха, че има устна забрана за допускането ни в приюта. След проверката извършена от служителите на закона внесохме жалба във II-ро РПУ, че гражданските ни права са били нарушени, понеже не са ни допуснали до обществена сграда. Тази жалба трябва да бъде придвижена до община Варна и очакваме отговор от същата.
Към този момент търсим публичност на казуса, понеже смятаме, че ако новината остане на местно ниво ще бъде за пореден път потулена с два резултата - първо, отделни личности и организации ще продължат контрола си над бизнеса с бездомни животни; второ - проблемът с популацията на кучета във Варна ще бъде все така без решение. За времето, през което работехме със животните видяхме подобрение - те станаха социални, а и условията им за живот, както и тези за работа на персонала се подобри. През този период имаше също активни дарения на храна за животните, поводи, нашийници, дървени палети, които служиха на кучетата за легла. Някои от доброволците помогнаха и с труд. Изготвихме проект за покриването на клетките на открито, който беше одобрен на първа инстанция в Община Варна.
Същевременно, голям брой НПО съпътстваха нашите дейности с необяснимо неодобрение. Без съмнение са хора с повече опит от нас, но държанието им наподобяваше това на сърдит стопанин, посрещаш неканени гости. Те нито веднъж не разходиха куче, нито веднъж не призоваха привържениците си да се включат в инициативата, но пък публикуваха снимки от нашите организирани събития. Също така винаги бяха една стъпка пред нас - бяха информирани дали приюта ще работи или не, знаеха какво се планува и т.н.
Широко известно е, че редица НПО развиват осиновителни кампании за бездомни кучета от България, свързани със страни от централна и западна Европа, най-вече Германия, Австрия, Швейцария, Холандия. Имаме информация, от хора, работили преди с такива организации, че работят с неверни финансови отчети и че генерират сериозни доходи, както от осиновителите, така и от дарения. Много се е говорило и преди за ролята на Община Варна в тази дейност, като е нужно само да посочим името Иван Радев - бившият управител на приюта, довел го до това окаяно състояние. Достатъчно е да споменем, че след освобождаването му е бил преназначен пак в приюта, само че като старши инспектор. Ще добавим и че съпругата му е секретарка на Николай Няголов, директор на дирекция "Управление на сигурността и контрол на обществения ред", под чиято шапка е общинският приют. Както и факта, че автомобил за служебни нужди на приюта е бил в звеното на Радев месеци след неговото уволнение.
Ние искаме да се отговори на следните въпроси:
- Защо се отказва достъп на доброволци, подпомагащи приюта в с. Каменар? Кой и по каква причина отказва безплатна помощ, още повече за общинска институция?
- Защо се отказва достъп на граждани, което е тяхно законово право?
- Ще бъдат ли пускани кучета от приюта по улиците на Варна при лоши метеорологични условия? Ще бъдат ли изобщо пускани кучета от приюта?
- Ще бъдат ли изслушани предложенията на доброволците? Ще бъде ли преразгледана наредбата за дейност на приюта, за да се разрешат всички дейности, целящи подпомагане дейността на приюта?
- Имат ли НПО интерес от запазване на проблема с уличните кучета на Варна? Защо те не работят обединено, а се разделят по между си и отказват външна безвъзмездна помощ?
Нямаме нужда от дарения, от слава или от съпричастност. Целта на доброволците е подобряване на условията в приюта за безстопананствени кучета в с. Каменар, община Варна, което пряко би повлияло и на дългогодишният проблем на град Варна с популацията на бездомни животни. |