© | | Една седмица на круизен кораб излиза по-евтино за туриста, отколкото за същото време в курорт край морето. Това разкри доц. Стоян Маринов от Варненската туристическа камара.Той коментира информация на председателя на Българското круиз общество Илиян Иванов отпреди дни, че очакваният ръст на круиз пазара в България през настоящата година е за нови 24%, или над 5000 души.
В световен мащаб този пазар се разраства неимоверно, строят се огромни кораби, които могат да поберат до 4000 - 5000 пасажери, и това сваля цената на билета за круиза, уточни Стоян Маринов. Той допълни, че почивките с круизи вече не са предназначени само за богаташи, а все по-често обикновени хора предпочитат да плават в морето за отдих. Масовизираха се почивките с круизи. Ако обикновеният туризъм бележи ръст от 3-4 % на година в световен мащаб, то круизният туризъм нараства с по 7-8%, съобщи още Стоян Маринов.
Круизните кораби с руснаци и украинци не акостират във Варна, а предпочитат други пристанища. Това пък алармира в края на миналата година директорът на морската гара капитан Евгени Игнатов.
Според него неприятната тенденция се дължи на визовите ограничения, които налага държавата ни на руските и украинските граждани. По тази причина техните кораби заобикаляли града ни и отвеждали пасажерите си в Истанбул, Пирея, Венеция.
Заобикалят ни, защото по принцип Черно море не е атрактивна дестинация, като да кажем Карибите, обясни доц. Стоян Маринов. Друга причина според него е липсата на реклама, лошата организация, невъзможността на огромни пасажерски кораби да влизат на Морската гара. Можем обаче да привличаме по-малките корабчета, обяви Маринов.
Източник: в. "Черно море" |