Ситуацията не е чак толкова драматична защото туристите от страните от Европейския съюз се увеличават леко, така че имаме още малко време на разположение, остават ни предварителните пакети, които бяха на същите нива както и през месеците януари и февруари, говорим за предварителните записвания. Това заяви за Радио "Фокус" - Варна Димитър Димитров, председател на Браншова асоциация на хотелиерите и ресторантьорите - регион Североизточна България.
Той посочи, че Никой не може да каже с точност колко точно ще бъде спада на рускоезичния пазар. "Всички коментираме тези 50 %, но накрая ще се окаже, че в края на годината имаме спад с около 5 - 10 %. По-голямата част от рускоговорящите си купиха вече жилища в България - имаме от порядъка на около 400 000 купени жилища и това стане нещо като мода да почиват по този начин - собствениците на имоти имат близки, приятели, познати, които ще почиват в тези жилища, след като влизат в България те попадат в графата туристи. От това ще пострада главно хотелиерския бранш защото няма да има достатъчно гости за хотелите", посочи Димитър Димитров.
Той допълни още, че специално за Североизточното Черноморие няма такива хотели, които разчита само на рускоезични гости с изключение на по-големите туристически комплекси, които разчитат над 50 % на рускоговорящите. "Село Кранево е свързано с 80 % с рускоговорящите например защото там е развит и т. нар. детски, лагерен и фестивален туризъм. В този смисъл това са основните места, които са най-тясно свързани с рускоговорящите туристи с изключение на Балчик", добави Димитър Димитров.
Източник: агенция "Фокус"