Варненски кардиолози изпратиха писмо до министъра

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
15:56 / 25.02.2011
1023
Отворено писмо изпратиха лекари от Специализираната болница за активно лечение по кардиология във Варна до здравния министър д-р Стефан Константинов по повод "редуцирането на бюджета на лечебното заведение с около 60% до смешно малка месечна сума". Те оспорват направената калкулация на базата на осем процедури на ден на ангиографски апарат, в съответствие с някакъв неизвестен за тях и не публично обсъден "нов медицински стандарт кардиология".

В писмото се казва: "Ние не знаем кой и какъв стандарт е обсъждал, но месецът има средно 30 дни и това са по 15 000 лв на ден. Инфарктите нямат работно време и болницата ни работи по 24 часа, седем дни на седмица. Това по калкулациите на НЗОК е бюджет за три инфаркта на ден и нищо повече. Ако бъдем точни, дори и три инфаркта са много, защото не винаги е достатъчен един стент и защото някои от пациентите са на контрапулсатор, който струва над 3000 лв и на инфузии с медикаменти с подобна цена, но те са задължителни за поддържането на живота им до възстановяването на увреденото сърце".

От лечебното заведение изтъкват, че в Североизточна България има две катетеризационни лаборатории с апаратура, достатъчно персонал и възможности да лекуват пациенти с миокарден инфаркт с първична ангиопластика. Това е приетият в Европа стандарт и е с най-ниска смъртност около 5%. Болните с миокарден инфаркт са около 15 000 на година в региона, като едва в последната година смъртността бележи намаление.

Лекарите предупрежадват, че другите пациенти с инвалидизиращи форми на хронична ИБС, клапна патология и други миокардни заболявания, които не са непосредствено застрашени от смърт в рамките на часове, ще се наложи да стоят в листи на чакащи с месеци, докато умрат или намерят пари да платят лечението си.

От 22 февруари парите за здравното заведение намаляха драстично. До момента бюджетът му е бил 800 хиляди лева, с които годишно са лекувани 450 - 500 души с остър миокарден инфаркт. Заради настоящото положение броят им трябва да се намали с 50 процента, което значи, че трябва да се връщат пациенти, обясни проф. д-р Николай Пенков. "Вместо да се борим да намалява смъртността от инфаркти, ние я увеличаваме", коментира той.

Средно на ден в Кардиологията се преглеждат по 15 души, една част от които са в прединфарктни състояния. С орязването на парите огромен брой болни ще останат без медицинска помощ, опасява се д-р Румяна Радославова.

Източник: Дарик Радио


Виж коментарите (0)

Още по темата (15):
01.11.2013 Варненски лекари протестираха в двора на болница "Св. Анна"
31.10.2013 В петък варненските медици излизат на символични протести
14.11.2011 Лекари искат дублирана медицинска линия
10.11.2011 Варненските медици против абсурдна идея на здравния министър
10.11.2011 Варненски лекар: В "Спешна помощ" - Варна има голямо напрежение
04.10.2011 Изплатиха парите за съдебно-медицински експертизи във Варна
Още новини от Новини от Варна:
Стартира кръводарителска кампания във Варна
Бременната украинка, която бе нападната в центъра на Варна: Нищо ...
Спират движението в м-ст "Пчелина" заради довършителните работи п...
Жестоко убийство: Син уби баща си с мотика в Балчик
Млад мъж e открит мъртъв в Несебър
Катастрофа на пътя Варна - Бургас, има пострадал


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).