"Недопустимо е, че продължаваме да ходим в ромските махали с конвой. Как можеш да помогнеш на някого, след като се страхуваш за живота си", заяви председателят на асоциацията д-р Десислава Кателиева, която работи във варненската "Спешна помощ". Последният случай с бит варненски лекар е от миналата година, но преди дни подобен инцидент е имало в Бургас.
Заради агресията на пациенти и техни близки медиците настояват за промени в Наказателния кодекс, които да инкриминират посегателствата над тях, а наказанията да бъдат същите като при нападение над полицай.
По повод недоволството в случаите, когато линейките пристигат със закъснение на адрес, д-р Кателиева коментира, че всеки може да провери кога екипът е тръгнал към пациента и кога е пристигнал, тъй като движението на колите се следи с GPS система.
Освен за промени в Наказателния кодекс от НАРСМП настояват и за закон за спешната помощ, който да регламентира спешните и неспешните състояния. Представителите на асоциацията са изпратили исканията си до министъра на здравеопазването и до съсловните организации. Медиците се оплакват и от възнагражденията си, които били най-ниските в системата. Стартовата заплата на начинаещите лекари във варненската "Спешна помощ" започвала от 560 лв., а тези със стаж получавали 760 лв.
Ниските заплати са причина и за голямото текучество на кадри в системата на Спешна помощ, смятат медиците.
Източник: Дарик