© Varna24.bg | | Недоволство на операторите на телефон 112 изразиха медици от учредената преди месец Национална асоциация на работещите в спешната медицинска помощ (НАРСМП).
Преминаването към единния номер затруднявало работата им, тъй като операторите били без медицинско образование, често записвали непълни или неточни адреси, което забавяло пристигането на адрес на екипите. Това често предизвиквало агресия към тях от страна на близките на болния."Недопустимо е, че продължаваме да ходим в ромските махали с конвой. Как можеш да помогнеш на някого, след като се страхуваш за живота си", заяви председателят на асоциацията д-р Десислава Кателиева, която работи във варненската "Спешна помощ". Последният случай с бит варненски лекар е от миналата година, но преди дни подобен инцидент е имало в Бургас.
Заради агресията на пациенти и техни близки медиците настояват за промени в Наказателния кодекс, които да инкриминират посегателствата над тях, а наказанията да бъдат същите като при нападение над полицай.
По повод недоволството в случаите, когато линейките пристигат със закъснение на адрес, д-р Кателиева коментира, че всеки може да провери кога екипът е тръгнал към пациента и кога е пристигнал, тъй като движението на колите се следи с GPS система.
Освен за промени в Наказателния кодекс от НАРСМП настояват и за закон за спешната помощ, който да регламентира спешните и неспешните състояния. Представителите на асоциацията са изпратили исканията си до министъра на здравеопазването и до съсловните организации. Медиците се оплакват и от възнагражденията си, които били най-ниските в системата. Стартовата заплата на начинаещите лекари във варненската "Спешна помощ" започвала от 560 лв., а тези със стаж получавали 760 лв.
Ниските заплати са причина и за голямото текучество на кадри в системата на Спешна помощ, смятат медиците.
Източник: Дарик |