Варненски специалисти разработиха план за извличането на полезните утайки от Черно море

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
11:49 / 11.10.2012
1078
Тор от морски утайки може да промени изцяло родното биоземеделие. Освен конкурентна цена, морската тор има и други предимства - може да увеличи добивите с 20 % и да осигури на почвата дългосрочна стабилизация. Разработката е на учени от Института по океанология към БАН. Варненските специалисти са разработили и план за извличането на практически неизчерпаемите запаси от утайките в Черно море, предаде Дарик.

Натрупаните на дъното сапропелни утайки са продукт на измрялата планктонна биомаса в резултат на потопа. Морската тиня, натрупвана с хилядолетия, предизвиква интереса на варненските учени преди близо 30 години. Следват анализи и проучвания. Така наяве излизат ценните качества на утайките.

Морската тор стимулира растежа на растенията, ускорява съзряването, повишава добива и неутрализира киселинността на почвите. Качеството на сапропелите са доказани след опити в три специализирани института. Учените са провели успешни опити за оценка на въздействието върху пшеница, домати, пипер, патладжан, маслодайна роза и др. В някои случаи морската тор дори превъзхожда изкуствените торове, разкрива проф. Петко Димитров, учен-океанолог и дългогодишен служител в Института по океанология към БАН.

Освен като естествена биотор, утайките могат да се използват с успех за рекултивация на опорочени земи. Приложение могат да намерят и в производство на хидро, топло, електро и звукоизолационни плочи, както и във фармацевтиката, козметиката и балнеологията.

Сапропелите се намират на дълбочина между 1500 и 2200 метра под морската повърхност. Голямата дълбочина от една страна оскъпява добива, но от друга експлоатацията на находищата от сапропели няма да има негативни последици за морската среда, тъй като се намират в сероводородната зона. Другият голям плюс на морската тор е, че запасите от нея са практически неизчерпаеми.

Тон морска тор ще излиза между 200 и 250 долара. Промишлени количества могат да се добиват с кораб, чрез хидравлична система, проучили са варненските океаонолози. Разработката може да се реализира и с пари от Европа, ако програма "Черно море" получи финансиране от Европейския съюз, не крие надеждите си проф. Петко Димитров.


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Времето се влошава! Жълт код за опасно време във Варна утре
Катастрофа във Варна! На място на инцидента има линейка
Част от район във Варна остава без вода днес
Открадна мобилен телефон от игрална зала във Варна, арестуваха го...
Задържаха 50-годишен варненец
Празничното пазаруване става все по-скъпо: Варненци в топ 3


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).