Агресията в училищата и в социалните взаимоотношения на децата и юношите ескалира до критична точка. В България, 1 на 3 деца са поставени в ситуации на жертва и са заплашвани или агресивно атакувани от свои съученици.
Проектът "Модел за Превенция на Агресивно Поведение при Деца и Юноши" на Сдружение "Наш свят", финансиран от Дирекция Превенции на Община Варна, цели да създаде модел за превенция на агресивно поведение, да идентифицира ситуации на тормоз, въоръжи етикетираните "жертви" със стратегии за противопоставяне на агресорите. Организирането на 3-модулен уъркшоп за деца и юноши в 2 групи спомага за разделяне на възрастовите специфики на дефинициите на тормоз и видове агресия (1 група: 11-14г.; 2ра група: 14-18г.).
Всяка възрастова група, включваща по 20 участника в риск от агресия и тормоз (общо 40 деца), ще усвоят техники за овладяване на агресивно поведение с помощта на Драма и Арт терапевтични методи. Оставят броени дни до крайния срок за записване на желаещите да се включат в напълно безплатните занимания по арт и драма терапия. До 29 юни е отворена формата за кандидатстване "Електронен лексикон МПАП", който може да бъде намерен на фейсбук и електронната страница на сдружение "Наш Свят".
Креативните терапевтични методи ще спомогнат на децата и юношите да балансират емоционалното си състояние, изразят негативни преживявания, да подобрят емпатията си, "влязат в роля" с цел онагледяване на проблемни ситуации и използват импровизиациите като средство за разиграване на различни проблеми свързани с агресията и тормоза от ежедневието им.
Отделно от заниманията с учениците, които ще се проведат през м. юли и август, селектираната група учители към проекта, ще съумеят да научат как да идентифицират критични ситуации, да проявят своевременна интервенция и да помогнат на деца и юноши озовали се в позицията на жертва.
Създаването на образователен проактивен филм "Заедно срещу агресията", с подкрепата на психолози специализирали в сферата на агресията и тормоза и брошурата "Не на Тормоза и Агресията: Учебник по Приятелство" ще спомогне за идентифицирането и усвояването на конкретни практики за справяне с агресията.
Моделът за превенция създаден по време на проекта ще бъде популяризиран сред Варненските училища като начин за справяне с рискови ситуации и превантивен наръчник за предпазване от агресивни проява и ситуации на булинг (тормоз).