Варненски ученици откриха два нови астероида
Варненски ученици откриха два нови астероида. Това съобщи Свежина Димитрова директор на НАОП "Николай Коперник" във Варна. Тя добави, че учениците откриватели са клуба по астрономия към Варненската астрономическа обсерватория. Откритията на младежите са в рамките на първата българска кампания за търсене на астероиди по международна програма на НАСА, в която се включиха седем екипа от страната.
Близо два месеца младежи от Варна, Шумен и София са обработвали астрономически изображения, правени с три големи телескопа на Хаваите. Учениците са направили още над 15 открития на небесни обекти, които предстои да бъдат потвърдени. Свежина Димитрова добави, че за сега е рано да се дадат наименования на астероидите, но учениците ще дадат своите предложения.
Досега над 400 екипа ученици и студенти от над 20 страни са проследявали и откривали астероиди. Български ученици и учители участват в международни наблюдателни кампании по този проект от три години, проследили са над 1 000 известни обекта и до сега са открили 6 нови астероида. Поради изключително прецизната и качествена работа на младите български астрономи ръководството на проекта предложи да се организира Пан-българска кампания.
Тя започна 14 октомври и продължи до 10 декември. Три големи телескопа в САЩ ще наблюдават всяка ясна нощ и ще изпращат данните на българските екипи. В рамките на 24 часа учениците трябваше да обработят наблюденията, да открият новите астероиди и да определят координатите на вече известните обекти. В Пан-българската кампания участваха 5 екипа от кръжочници на Варненската астрономическа обсерватория, два екипа от Шуменската езикова гимназия, един екип от НПМГ-София и два екипа студенти по астрономия от Шуменския университет. В екипите бяха включени предимно ученици, които имат много богат опит с обработка на астрономически наблюдения, и които имат интереси в областта на астрономията.
Младежите бяха ангажирани с обработката на наблюденията по няколко часа всеки ден по време на кампанията. От тях се изискваше много добро владеене на професионален астрономически софтуер и голямо внимание, прецизност и точност при обработката.
Източник: Радио "Фокус"