Бивши и настоящи ученици от СОУ "Гео Милев": | виж още |
|
250 възпитаници на варненското школо вече са обхванати от програмата, която им дава изключителния шанс да развиват своите заложби и интереси в разнообразни клубове. Така извън учебните часове класните стаи се превръщат в работилници за икебана, оригами, изобразително изкуство, в сцени за поезия, театър и музика, в школи за опознаване на културно-историческото наследство, националните традиции и обичаи, природата.
Вдъхновени от мисията на проф. Хираяма, учителите, които участват в проекта, също са посланици на добра воля. Така директорът на СОУ "Гео Милев" Димитър Митев коментира безвъзмездния труд на колегите си. Той приветства гостите, които пристигнаха специално за събитието. За да присъства на откриването на училището във Варна, дългият Път на коприната измина Токо Хираяма, зам.-директор на Музей "Икуо Хираяма" в Япония, и снаха на починалия японски професор. Развълнуваната гостенка от Страната на изгряващото слънце сподели, че проф. Хираяма е бил в България за последно през 2003 г., и не успял да сбъдне мечтата си лично да открие училищата за изкуство и културен диалог у нас. На откриването на първото училище - в София, взел участие брат му, но във Варна скоро се очаква съпругата му. Днес да сподели своя опит от работата по проекта дойде и Ася Богоева, ръководител на 138 СОУ "Проф. Васил Златарски" в столицата, където проходи инициативата. Празничното събитие уважиха и представители на община Варна, кметът на район "Младост" Йорданка Юнакова и колегата й от софийския район "Гео Милев" Ангелина Стоянова.
В официалната церемония се включи лично и проф. Донка Ангелова, директор на центъра "Икуо Хираяма" в София. Тя направи специален подарък на СОУ "Гео Милев" - портрет на проф. Хираяма и табела за второто българско училище за изкуство и културен диалог на неговото име.
Колорит на тържеството придадоха учениците, които пяха японски песни, рецитираха хайку, демонстрираха българските народни традиции, но и наученото за далечния японски народ.
Целта ни е децата да придобият повече естетически умения и знания не само за Япония, а и за земите по Пътя на коприната. Много можем да научим от духа и културата на хората в Страната на изгряващото слънце, сподели пред в. "Черно море" Татяна Маринова, координатор на проекта.
Извънкласните занимания ще се провеждат няколко пъти в месеца, а от септември насам около 20 ученици в СОУ "Гео Милев", предимно седмокласници, вече изучават японски език.
Източник: в. "Черно Море"