Варненски ученици в международен проект за геопаркове
България притежава необятни природни ресурси, културно и духовно наследство, което не винаги е достъпно и оценено както от нас българите, така и от другите европейски държави. В тази връзка успешно започна нов международен европейски проект за обмен на опит и знания между ученици от Полша, Испания, Франция, България, Унгария и Кипър. Проектът " ГЕОПАРКОВЕ – природно и културно наследство, обединяващо ученици и учители от Европа“, финансиран по програма Еразъм + 2018-1-PL01-KA229-050575, в сектор училищно партньорство, включва участието на ученици от Частна търговска гимназия "Конто трейд“ гр. Варна, които ще имат възможност да провеждат интердисциплинарни занимания по Биология, Геология, География, Езиково обучение, Природни науки и Изкуство. Всяка държава ще представя и изследва геопарковете си по време на проекта с продължителност между 2018-2020 г.
Според дефиницията на ЮНЕСКО геопаркът е територия, състояща се от един или повече обекти с научно значение от геоложка, археологическа, екологична и културна стойност. Геопаркът трябва да има план за управление, така че да стимулира устойчив социално-икономически растеж, свързан основно с геотуризма. ЮНЕСКО ще реши в скоро време дали Белоградчишките скали да получат статут на европейски геопарк и да бъдат включени в глобалната мрежа на ЮНЕСКО от геопаркове. Нашата държава кандидатства за получаване на статут на геопарк още от 2000г. В Европа има над 60 геопарка, а в света общо 127 регистрирани парка. Според проф. Димитър Синьовски от Минно-геоложкия университет София, геопарковете с които сме кандидатствали са Искърски пролом, Белоградчишски скали и Рила. През годините Геопарк Искър Панега и Бургаските езера също са определени като уникални структури запазени от хилядолетия и природни ценности.
Варненските ученици се завърнаха от първата среща по проекта от Кипър, където в гр. Лимасол участваха в интензивни занимания по биология и геология, арт класове с природни материали, лекции водени от университетски преподаватели и посещаваха уроци по химия и физика в училището Ст. Джонс. По време на визитата, над 30 ученика и 10 учители от различните държави посетиха и Геопарка на Кипър "Тродос“, който заема над 1/3 от територията на държавата. Включен в официалните списъци на ЮНЕСКО като забележително природно наследство, Тродос има уникални геоложки минерали и гео-морфоложки форми. Учениците изследваха природните феномени и успяха да натрупат знания, които да приложат в България.
Признаването на официален геопарк в България дава възможност за Геотуризъм в изоставените региони, който да е целогодишен и възможност за социално-икономическото развитие на тези региони.