"Това не е митинг, а просто защото не сме в кабинетите дойдохме да си поговорим тук. Както знаете министерството вече има желание да води преговори. Снощи късно се проведоха срещи с представители на Националния съвет на общопрактикуващите лекари и министерството. На нея се достигна до някои корекции в приложението към Рамковия договор, които ще бъдат публикуван днес в Държавен вестник. Нашите правила още не са известни официално, а от утре би трябвало да работим по тях. Час от нещата, които ни притесняват, разбира се, не могат да бъдат решени веднага. В министерството са дали заявка, че за в бъдеще ще има диалог по въпросите, но все още нищо не е разписано и остават много въпроси, които ни притесняват. Затова нашият порест продължава. Той се изразява в заключване на кабинетите и оставяне на дежурни кабинети за острите случаи. А тук просто си говорим", коментира по време на събирането д-р Светлин Митев, председател на Сдружение на семейните лекари във Варна.
Той заяви и част от исканията на джипитата.
"Искаме за в бъдеще да бъде така направено законодателството, че когато касае нас и нашата работа, да бъдем участници в тази промяна. Искаме да се създадат по-добри условия за работа с отделяне акцент върху медицинската дейност и намаляване на администрирането, което според последните разпоредби се увеличи драстично. Искаме да има решение на въпроса за здравнонеусигурените. Да видим стъпките, които държавата предприема. Искаме да видим условия за клинична свобода в назначение на медикаменти, в предписване. Искаме регулиране и контрол в дейността ни. Този пръстов идентификатор не е точно метода, който е правилен според нас. Той ще ни обремени финансово и ще ни ограничи в дейността ни като въведе допълнително дейности, консумиращи време. Освен това ние считаме, че трябва като в Европа да се използват електронни карти. Очакваме електронната здравна карта да улесни също дейността ни. Тя може да бъде или носител на информация или да е ключ към друга система. Ако това е средство да намалим бумащината ще сме доволни", допълни д-р Митев.
По отношение информацията, че ще се увеличат направленията той коментира, че това касае индиректно джипитата. Въпреки, че се увеличават и средствата се увеличава не точно цената, а обемите. Това реално няма да се отрази съществено на общопрактикуващите лекари. Изключение правели педиатрите.
"С новите правила настъпи хаос в работата ни. Вкараха цялата ни дейност в едни таблици, които не ни дава възможност за клинично мислене. За преглед на пациент отделям 5 минути и още 15 за обработка на документи. По закон трябваше след като не сме сключили нов рамков договор да си остане в сила стария. С новите таблици ние сме заклещени в един коловоз, а нашите пациенти нямат полза от това. ", допълни Д-р Румяна Златева, една от всички, дошли на срещата пред сградата на РЗИ Варна днес .