© Varna24.bg | | Всички хлебари са на крачка от фалита. Това алармира председателят на хлебопроизводителите и сладкарите във Варна Иво Бонев. Целият натиск е насочен към производителите, а те дават всичко, за да присъства стоката им по рафтовете на големите търговски вериги, и дори работят на загуба.Цените на горивата и основните суровини за производство на хляб и сладкарски изделия постоянно се покачват. Собствениците започват да бавят заплати, осигуровки и плащания към доставчици. Така попадат в омагьосан кръг - влизат в сивия сектор, ако изобщо са излизали от там. Около 50% от бранша работи на черно, твърди Бонев.
Затова за хлебарите е много важно да се съкрати срокът на плащане от големите търговски вериги. В момента на производителите се налага да чакат с месеци, за да получат парите си. Това им създава затруднения, тъй като затварят средства за неопределен период от време. По тази причина хлебарите настояват за фиксирани плащания до 7 дни.
Освен това те искат намаляване на сбора на отстъпките на големите вериги на не повече от 15%. В момента мащабните магазини прибирали по 40 - 50% печалба само от производството на хляб, каза Бонев. Положението можело да се укроти чрез промяна в Закона за защита на конкуренцията.
Натискът гонел дори чуждите инвеститори, заети в хлебния бранш, от страната ни. "Никой производител от Франция, Италия или друга страна няма да дойде да работи тук, защото има много неуредици", добави още Бонев.
Въпреки предфалитното положение на пазара се появявали нови български играчи, имащи "свежи" пари. Така конкуренцията ставала още по-ожесточена, а ситуацията - прединфарктна.
Припомняме, че само преди дни председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Едуард Стойчев заяви, че много скоро България ще има законови регулации, които ще ограничават надценката, която големите вериги магазини слагат върху продаваните стоки. Това е практика и в други европейски страни, тъй като мащабните вериги придобиват все по-голяма мощ. В момента те държали 50% от пазара на дребно, което им дава възможност да притискат производителите за ниски цени.
Източник: в. Черно море |