Специалистите са на мнение, че преминаването на доболничната Спешна помощ към областните болници крие опасност за дестабилизация и на техното нестабилно финансово състояние, защото разходите за спешност са големи и непредвидими. Това на свой ред предполага ограничаване на раходите за работна заплата, поддръжка на линейките, апаратура и консумативи. Финансовите проблеми, според специалистите, ще доведат и до подбор на пациентите според осигурителния им статус и честотата на хоспитализация, което е недопустимо при спешните случаи.
"В момента тече подписка на медиците, която ще внесем в парламента. Ще видитеколко от колегите са съгласни и колко не са", каза д-р Десислава Кателиева, председател на Националната асоциация на работещите в Спешна медицинска помощ. Тя допълни, че ще бъдат изпратени протестни писма до премиера, презиидента и председателя на Народното събрание. Ако министърът вземе еднолично решение, служителите от Спешната помощ ще започнат протестни действия.
Спешните медици във Варна са негативно настроени към готвената реформа. Много от тях заявиха, че може би ще напуснат, ако тя се случи.
В Центъра за спешна помощ във Варна на месец дават средно по около 15 дежурства, но поради недостиг на кадри попълват и други "дупки". Заплатата на лекар с 15 г. трудов стаж е около 750 лева.
Специалистите настояват за увеличение на заплатите в системата на Спешната помощ. Следващото важно нещо е повишаването на квалификацията. Не на последно място е по-доброто взаимодействие с телефон 112. "При положение, че 51% от обажданията на тел. 112 са медицински, успоредно с тях да прослушваме адресите и да не губим ценно време за препредаване на адресите. Настояваме и за собствена база данни, която да дублира всички медицински обаждания на тел. 112", допълват спешните медици. Те са и за приемане на закон за спешната помощ, който да регламентира дейността, квалификацията и защитата им.
Източник: Дарик
Още по темата (15): | |