Фирмата, която е изготвила стратегията, е българо-германската "Плеядес България" ООД. Ангажирана е след спечелване на обществена поръчка. Разработеният документ включва създаване на информационна система, енергиен баланс на общината, анализ на съществуващото състояние, бъдещо развитие и въвеждане на стандарти за устойчиво енергийно развитие.
След кратка презентация на стратегията, общинските съветници я разкритикуваха с аргумента, че тя съдържа технически грешки и неточности. Според инж. Медиха Хамза документът е написан неразбираемо, допуснати са несъответствия, а цитираните катедри и специалности на Техническия университет във Варна, които ще се включат в работата, отговарят на аналогичния университет в София. Някои от съветниците заподозряха, че стратегията е копирана в някои свои части от столичната.
Пламен Димовски - представител на компанията, разработила документа, увери, че той е базиран и съобразен изцяло със спецификите на Община Варна. Въпреки това съветниците го върнаха за прецизиране и отстраняване на забележките.
През тази година за обследване на енергийна ефективност в морската столица са заделени 200 хил. лв. Те ще стигнат за половината от всички 130 - 140 общински сгради. По изискване до 2014-та това трябва да се направи навсякъде, след което да се предприемат енергоспестяващи мерки. Такива вече са взети в училища, детски градини, ясли и кметства. Част от варненските поликлиники все още не са обследвани. Приоритетните мерки са изолация, слагане на енергоспестяващи крушки, смяна на котли и отоплителни инсталации, газификация на общинските сгради. До момента плановете за въвеждане на възобновяеми енергийни източници са били пожелателни, но от догодина стават задължителни, стана ясно още на комисията.
Още по темата (341): | |