© Varna24.bg | | Малко от варненските училища са добре обезопасени при пожар, сочи експертна проверка. Причината за това се крие във факта, че почти всички учебни заведения се помещават в стари сгради, които не са изградени по новите изисквания. Като се изключи архитектурният характер на проблема обаче, школата били добре оборудвани с пожарогасители, а редовно се извършвали и тренировки на учениците за бърза евакуация при възникване на пожар.Туристическите обекти пък т.г. са много по-безопасни в сравнение с м.г. например. Основните неуредици на пожарното обезопасяване възниквали заради незаредени пожарогасители, затворени аварийни изходи, неработещи противопожарни системи за известяване и др.
"След множество проверки от наша страна и съставени актове собствениците т.г. са по-съвестни. През минали години над 50% от обектите не спазваха задължителните правила за пожарна безопасност. Сега нарушителите са около една трета", коментира гл. инсп. Тихомир Тотев, зам.-директор на районната дирекция "Пожарна безопасност и спасяване" към ОД на МВР - Варна.
По думите на Тотев годината може да се определи като спокойна. Заради благоприятните климатични условия и усилената работа произшествията т. г. са с над 900 по-малко в сравнение със същия период на миналата. Най-много пожари има в жилищния сектор, като там са и тези с най-много щети. През 2010-а и опожарените селскостопански площи са в пъти по-малко - 136 дка срещу цели 1000 дка за първите осем месеца на 2009-а.
"Стърнищата вече почти не се палят от собствениците, което е много важно. Винаги сме съставяли актове за това, но собствениците поспряха едва когато се оказаха заплашени от загуба на субсидиите за земите. Тази мярка наистина даде добри резултати", каза още Тотев. Загиналите при пожари тази година са 4-ма, с един човек по-малко в сравнение със същия период на м.г. Загинали или сериозно ранени огнеборци няма.
Източник: в. "Черно Море" |