© Varna24.bg | | Варненският административен съд отмени такса прокопаване, която бе въведена с наредба на Общинския съвет във Варна. Решението може да се обжалва с касационна жалба пред Върховния административен съд в 14-дневен срок.Делото, по което се произнесе Административния съд във Варна, бе заведено от адвокат Константин Парчев, представляващ енергийни и телекомуникационни фирми, опериращи на територията на община Варна. Те не бяха доволни от текстове в Наредбата за определянето и администрирането на местните данъци и такси и цени на услуги на територията на община Варна, които бяха приети с решение на Общински съвет Варна под № 1976-4-3/17.02.2010 г.
Припомням, че в резултат на тази промяна бяха въведени такси под формата на "цени за услуга" за прокарване през имоти - общинска собственост, на електрически и телефонни кабели; водопроводи и канализации; топлопроводи и газопроводи и т.н. Общинските съветници, съобразявайки се с предложение на кмета, определиха цени за "Учредяване на право за преминаване през чужд поземлен имот за издаване на разрешения за строеж за проводи на инженерната инфраструктура". За тези, касаещи топлопроводи и газопроводи, трябва да се заплаща по 30 лв. на линеен метър, а за електрически кабели - 12 лв./л. м. На сесията бяха приети и други цени за прокарване на инженерна инфраструктура, а именно: за водопровод и канализация - 21 лв./л. м., а за телефонни кабели - 12 лв. на линеен метър.
Това обаче е незаконосъобразно, тъй противоречи с правни норми от по-висок ранг, а именно Закона за енергетиката (ЗЕ) и Закона за електронните съобщения (ЗЕС).
Съгласно чл.67, ал.2 от ЗЕ енергийните предприятия имат право безвъзмездно да използват мостове, пътища, улици, тротоари и други имоти - публична собственост, за прокарване, скачване, преминаване и поддържане на въздушни и подземни електропроводи, газопроводи, топлопроводи, водопроводи за енергийни цели, нефтопроводи и нефтопродуктопроводи като осигуряват техническата безопасност и предприемат мерки за недопускане на щети.
Аналогичен по своето императивно съдържание е и текстът на чл. 295, ал.7 от ЗЕС, касаещ дейността на телекомуникационните дружества, а именно: "Използването на мостове, пътища, улици и тротоари и други имоти - публична общинска собственост, за прокарване, преминаване и поддържане на електронни съобщителни мрежи и/или услуги, е безвъзмездно.
Под жалбата, която адвокат Константин Парчев бе депозирал пред магистратите, се бяха подписали управляващите на следните дружества: "Е.ОН България мрежи" АД, "Овергаз Изток", "МСАТ Кейбъл" АД, "Варна НЕТ", "Примагаз", "Спектър НЕТ", "Ариел ТВ" АД, "Кейбълтел" ЕАД, "Ломат" ООД. |