Сдружение за оптимизиране на правосъдието и администрацията (СОПА), които са сред основните протестиращи срещу сделката за "Алея първа", задават въпроса към Симеонов заради намерението на държавата да преотстъпи земята на градския парк на общината. Тази договорка била постигната при срещата между премиера Бойко Борисов и кмета на Варна Кирил Йорданов през февруари тази година.
От СОПА се опасяват, че преобразуването на земята от държавна в общинска ще даде възможност за разпродажба на парцелите в Морската градина.
"Ние питаме областния какво стопанисва, той пита нас"
Неправителствената организация пита областния управител какви са точните граници на Морската градина и какъв вид държавна собственост са парцелите.
Данчо Симеонов заявява, че това са много общи въпроси и напомня, че администрацията създава актове, които могат да бъдат предоставяни.
"Заявлението ни за достъп до информация беше оставено без разглеждане с аргумент, че въпросите "какви са точните очертания на териториите, означени с наименованията Морска градина и Приморски парк" и "какъв вид е собствеността на имотите в тях" били формулирани "много общо" и са с "неясен предмет", поради което исканата информация била "невъзможна за определяне". За да ни бъдело отговорено на тези въпроси, Данчо Симеонов поиска от нас ние да уточним границите на Морската градина. Но нали ние пък търсим точно тази информация от него със специално заявление с очакването държавата да е наясно какво стопанисва и какво ще преотстъпва на общината?", посочват от СОПА.
Отказът на областния управител е обжалван пред Варненския административен съд, а съдия Десислава Стоева отхвърля жалбата.
СОПА пише до областния управител, че няма нищо против да получи желаната информация на хартиен или електронен носител, а ако няма такава възможност, е готова да се задоволи и с устна справка. Съдът счита, че след като става дума за даване на информация, се касае за административна услуга, която се оказва от Община Варна, без това да има нещо общо с предмета на искането.
Крайно некоректно решение
"Това е крайно некоректно решение", коментира адвокат Александър Кашъмов от Програма "Достъп до информация", който не е страна по това дело.
"Съдът приема, че става дума за административна услуга и препраща към Община Варна. Кметството има изричен списък с административните услуги и съдът е длъжен да каже за каква точно услуга счита даването на тази информация. Една справка би била достатъчна, за да се разбере, че такава услуга няма", обясни той.
След като препраща към закона за администрацията, в своето решение съдът по незнайна логика отново се връща към Закона за достъп до обществената информация. Приема се, че въпросите са зададени общо, т.е. не са искани конкретни документи и областният управител не би могъл да изпълни Закона за достъп до обществена информация.
В редица свои решения Върховният административен съд приема, че администрацията е длъжна да предоставя информация в отговор на въпроси на гражданите, а не само документите, които е произвела, припомня Кашъмов.
Това е поредното дело, в които Варненският административен съд отхвърля жалбите на СОПА. Преди това един и същ съдия на два пъти отхвърля исканията на организацията за обявяване на нищожност на сделката за "Алея първа", защото продадената от предния областен управител земя е изключителна държавна собственост.
"Ничията земя"
Независимо от неясните граници на Морската градина, Данчо Симеонов е убеден, че части от нея не са продадени. Била продадена "ничия земя", отвоювана от морето, се казва в позицията на СОПА.
Според неправителствената организация, тази земя е отвоювана от черноморския шелф, който е публична държавна собственост с изключителни права на Република България над него. Тази земя не е "ничия земя", а заедно със стария плаж, брегоукрепителните съоръжения-буни и новообразувания плаж е изключителна държавна собственост, която не може да се продава.
По-нататък СОПА поставя въпроса действителна ли е продажбата на земя при неясни граници и статут.
Източник: mediapool.bg