Варненският бизнес обяви JESSICА за неработеща
Председателя на Варненската строителна камара инж. Валентин Вълев обяви инициативата JESSICA за неработеща, поне за бизнеса. Той отбеляза, че условията за отпускане на средства са тежки, трябва да се поемат ангажименти за обществена полезност и разкриване на нови работни места, а парите няма да се предоставят безвъзмездно. Заем с 3% лихва бизнесът може да получи от всички големи банки в Европа, отбеляза той.
Това стана на форум в общината, посветен на инициативата, която представлява дългосрочно нисколихвено кредитиране на проекти с голямо обществено значение. Лихвата, при която ще се отпускат заеми, ще бъде твърдо в размер на 3% за целия срок на кредита. Максималният срок на договора, който може да се сключи, е 23 години, обясни председателят на съвета на директорите и изпълнителен директор на Регионалния фонд за градско развитие Мартин Заимов. Именно фондът ще приема и одобрява проектите, които ще бъдат финансирани. Те трябва задължително да водят до облагородяване на градската среда и да създават трайно нови работни места. Освен това проектите трябва да имат икономическа възвращаемост. Субсидии няма да даваме, парите трябва да се връщат, предупреди Заимов.
Поне на думи община Варна възнамерява да реконструира пространството около двата основни градски пазара - Централен и "Чаталджа", с пари по инициативата JESSICА. Това посочи зам.-кметът по европейските програми арх. Димитър Николов, който обаче призна, че засега обектите само са нахвърляни, без по тях да има някакви конкретни проекти. Кредити от инициативата могат да се теглят и за довършването на плувен комплекс "Приморски", облагородяването на Аспарухов парк, както и гребната база на езерото.
По инициативата могат да кандидатстват общини, частни инвеститори или публично-частни партньорства. Единственото изискване е те да срещат обществена широка подкрепа.
Общият ресурс по инициативата е 111 млн. лева, които ще се разпределят между шестте най-големи града в страната без столицата. Разделение на регионален принцип или по видове проекти обаче няма да има. Варна, Бургас, Пловдив, Русе, Плевен и Стара Загора могат да получат както 100% от финансовия ресурс, така и 0.
Задължително условие за всички проекти ще е те да отговарят на интегрираните планове за градско развитие. Такива обаче няма в нито един от градовете и до изготвянето им проектите трябва да са в съответствие с общия устройствен план и общинския план за развитие. Проекти ще се приемат само за рамките на града.
Източник: в. Народно дело