Варненският бизнес си чака държавните пари
И варненските бизнесмени пропищяха от поведението на централната и местната администрация по отношение на обществените поръчки. Мнозинството от членовете на регионалното звено на Асоциацията на индустриалния капитал в България се оплакали, че именно забавените плащания са основният им проблем в момента. Държавата е най-големият генератор на сива икономика в условията на криза, заяви председателят на управителния съвет на асоциацията Васил Велев. „Когато публичните възложители бавят изплащането на поръчките, фирмите не могат да дадат заплатите и осигуровките на служителите си. Така за да имат възможност да дадат поне някакви възнагреждения, го правят нелегално, в плик, без за това да се плащат дължимите налози", обясни Велев. Той даде пример с търговска компания от Варна, която от една година чака да й се възстановят 5 млн. лв. ДДС за изнесени стоки.
За да се оцени влиянието на сивата икономика върху легалния бизнес от асоциацията започват специализирано проучване. От Варна и региона ще бъдат одитирани около 40 компании. Освен това се предвижда да се сформира и специална фокус група, в която да се откроят специфичните за района проблеми, с оглед на бизнеса, който се развива тук. Ще се концентрираме върху морския бранш и туризма, заяви секретатят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Милена Ангелова. Целта на проекта е чрез допитване във фирмите да се установи кои са онези практики от сивата икономика, които спъват легалния бизнес. Сигнали за корупция също ще се приемат на гореща телефонна линия. От асоциацията обещават пълна анонимност на участниците в допитването. Предвижда се да се проверят и системите за контрол. В момента в асоциацията се получавали много сигнали за липса на контрол от страна на държавата, въпреки възможностите й за това.
На база резултатите и направените анализи ще се подготвят предложения за изменения в нормативната уредба. Очаква се да се направят над 100 конкретни препоръки, посочи Велев.
Източник: в. "Позвънете новини"