© Varna24.bg | | При полицейската операция под кодово название "Всичко коз", която се проведе вчера на територията на София, Варна, Русе, Пловдив, Велико Търново, Трявна и Бургас, в морската столица са били задържани трима души. Това съобщи днес директорът на ОД на МВР във Варна комисар Димитър Димитров. По думите му само на един от арестуваните е повдигнато обвинение и днес в 7:01 ч. сутринта той е транспортиран в столицата. Комисар Димитров нито отрече, нито потвърди, че става дума за 47-годишният варненски яхтсмен и бизнесмен Венко Кръстев.Припомняме, че вчера при полицейската операция "Всичко коз" бяха претърсени 28 адреса в София, Варна, Русе, Пловдив, Велико Търново, Трявна и Бургас. Акцията, при която арестуваха 8 души и двама данъчни служители, един от които днес беше освободен, е срещу организирана група данъчни измамници. Щетите за бюджета от двегодишната дейност на групата се изчисляват на 250 млн. лв. Само за последните три месеца хазната е загубила 35 млн. лв.
От МВР вчера съобщиха, че членовете на групата са придобили недвижими имоти в България и в други европейски страни, скъпи коли и две яхти, регистрирани под чужд флаг. У един от групата са намерени 40 хил. лева, за които е обяснено, че са "джобни пари". Запознати разказват, че Венко Кръстев се занимава с ветроходство. Според специализирани сайтове "Яхт сервиз България" Венко Кръстев - "Алегра 1" е сред спонсорите на десетата ветроходна регата "Кор Кароли-Бавария яхтс", която ще се проведе между 12 и 15 август. Групата използвала две добре известни данъчни схеми, при които се използват фирми "бушони" и фирми "липсващи търговци".
В първия случай посредством пълномощници се декларират несъществуващи покупки от реални търговски дружества в България, които от своя страна не декларират съответните доставки. Тези дружества - "липсващи търговци" - нямат необходимия ресурс за извършване на търговска дейност. Втората схема действала по следните стъпки - използвали се неистински документи при доставки в рамките на ЕС и вътрешно-общностни придобивки, предимно на строителни железа и скрап - чрез чужди дружества в Румъния и Унгария, регистрирани на името на български граждани, за да се избегне установяването и плащането на данъчни задължения в особено големи размери.
В случаите, при които НАП се намесвала, за да предотврати щетите, нанасяни от групата, действащите към съответния момент фирми са "продавани" на осъждани, малоимотни и/или неграмотни граждани, които не били запознати и изобщо не са имали отношение както към счетоводната документация на дружествата, така и по отношение на управлението им.
В услуга на групата са били и двама данъчни служители, които предупреждавали за предстоящи проверки и ревизии, като предоставяли "професионални" съвети за извършване на престъпната дейност. Единият е на "средно равнище в йерархията" на данъчната служба в Пловдив. Вторият е от Русе.
Източник: Днес + |