© Народно дело | | Варненският вълнолом е в плачевно състояние и буквално виси на косъм от срутване след голямата буря през февруари тази година. Попаднахме на подводни снимки, които показват, че основите на брегозащитното съоръжение са подкопани от вълните и на места камъните, служещи за опора, са отнесени от водата. Бетонните блокове пък са проядени. Целостта им на доста места е нарушена. Пробойните в конструкцията стигат до метър, сочат замерванията.Според специалисти, ако не се вземат незабавни мерки, най-сериозното брегозащитно съоръжение във Варна може да последва съдбата на трета буна, която буквално се натроши като бисквита след бурята тази зима.
Проверка броени дни след стихията показа, че надводната част на съоръжението не е останала незасегната. Като се започне от стената, която на места е разрушена от вълните, и се стигне до бетонните блокове, на които тук-там липсват пластове от настилката, нацепени са или им стърчи арматурата. Видими поражения има по целия вълнолом, дори и там, където наскоро беше извършен сериозен ремонт. В него държавата наля около 18 млн. лв. Завършен през 2009 г., сериозният ремонт беше възложен на варненската фирма "Хидроремонт ИГ". Подизпълнител на обекта беше "Инжстройинженеринг" като от тях се изработиха тетраподите - четиривърхите бетонни елементи, които се поставят за разбиване на вълните пред самия вълнолом, всеки един тежащ 2,5 т. Около съоръжението трябваше да бъдат монтирани 5300 броя. По думите на изпълнителите тогава в рехабилитацията трябваше да се ползва най-модерна техника, а пробойните по вълнолома и запушването им трябваше да става с GPS система. С технологията, взаимствана от японците, се определяше къде да се правят насипи, като с това се скъси и процесът на полагането им от 6 на 1,5 месеца.
Сега обаче се оказва, че дори и в рехабилитираната част има пробойни след силното вълнение през февруари. За да оцени реалното състояние на вълнолома, стопанинът му - Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура", възложи преди около 10 дни подводен оглед от водолази. Той обхвана съоръжението от корабчето "Mr. Baba", покрай челото му и до другия му край пред яхтклуба "Кап. Георги Георгиев".
От ръководството на ДППИ заявиха, че чакат тази седмица доклада от наетите водолази, за да се прецени какво е действителното състояние на съоръжението. Дори и да има поражения обаче, те не са особено притеснени, защото ремонтът, който беше направен, все още е в гаранция. Освен това вълноломът е застрахован и ако трябва, пари ще се търсят и по полицата.
Източник: в. Народно дело |