Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Варненското злато заминава за Дордрехт, застраховано е за 4 млн. лв.
Автор: Екип Varna24.bg 13:30 / 19.10.2016Коментари (0)960
©
Най-старото обработено злато в света - това от Варненския некропол - ще радва посетителите на музея в Дордрехт до април, следващата година. Предметите от "Гроб 43" ще пътуват вдругиден, като за транспортирането им са взети всички необходими мерки за сигурност.

Варненското злато не може да се оценява в пари, то има само застрахователна стойност, отбеляза в интервю за Дарик гл. ас. Владимир Славчев от Регионалния исторически музей. Предметите в "Гроб 43" от некропола са застраховани за около 4 млн. лв. за предстоящото им пътуване.

Досега златото не е било застрашено от посегателства. Когато то напуска трезора на музея, за да пътува за изложби, се спазват строги международни правила за опаковане и охрана, добави специалистът.

Варненското злато няма постоянна застраховка. Тя се прави за период от време, в което експонатите пътуват за експозиции, и покрива периода, в който отсъстват от трезора. Няма специфични изисквания за условията на съхранение на некропола, но в сградата на музея се поддържат подходящи температура и влажност на въздуха заради други експонати.

Варненският некропол е най-ранното свидетелство за възникване на неравенството и властта. За това говорят паметниците с гробове, които са изключително богати, и тези, в които няма почти никакви предмети. Това обясни във варненския ефир на Дарик гл. ас. Владимир Славчев.

"Хората са стигнали до идеята, че всеки трябва да се занимава с нещо определено, а някой друг трябва да ги координира и управлява. Всеки един е имал различна професия. От селищата, които са открити на тази територия, можем да добием представа как са живеели хората, не само как са се изпращали. Виждаме, че са били доста напреднали в архитектурата, имали са добри умения в приготвяне на сечива, развивали са земеделие, скотовъдство. При тях може би личи нещо, което ние сме загубили - всеки член от общността не се различава от другите по видими показатели. Те са живеели в едни и същи сгради, ползвали са едни и същи предмети на бита. Белезите за значимост личат само когато умират и ги изпращат. Превъзходството не е било демонстрирано приживе", разказа историкът.

Към варненското злато има непрекъснат интерес от екипи от различни страни, които искат да снимат находките за научнопопулярни филми и различни издания, добави историкът, според когото този паметник трябва да бъде включен в образователни програми, за да може историческата му стойност да се обяснява на всякаква публика.

На 28 октомври част от варненския некропол заминава за Дордрехт по случай 15-годишнината от побратимяването между Варна и холандския град. Във Варненския археологическия музей пък ще гостува изложбата "Златният век на Дордрехт". Тя може да бъде видяна от 10 ноември тази година до 5 май 2017-та.









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Риск от чума по дребните преживни животни
Отношенията София-Скопие
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: