Одобрената наредба предвижда глобата за отсечено дърво, която досега беше от 100 до 500 лв., да бъде в размер от 1000 до 5000 лв. Освен нея обаче нарушителят ще плаща и обезщетение, което за иглолистно дърво с височина над 12 метра, стига 450 лв., а за широколистно - до 380 лв. За екзотичните видове обаче обезщетението ще бъде до 500 лв. Емил Радев от ГЕРБ предложи в списъка на тези дървета да бъдат включени и финиковите палми. Обезщетения ще се дължат дори при унищожаване на декар тревни площи или 1 кв. м цветя. Компенсацията за съсипването и на една роза ще бъде до 100 лв., ако засаждението е на повече от 3 години.
Спор предизвика текстът, който предвижда инвеститорите да допълнят документите за кандидатстване за подробен устройствен план с геодезическо заснемане и експертно становище за дървесната растителност в съответния имот. Според Красимир Маринов от партия "Отечество" исканото разрешение е равностойно на национализация на дърветата в града. Юристите в комисиите обаче възроптаха, че наредбата не иска от предприемачите нищо повече от това, което вече е заложено в Закона за устройство на територията. Те се аргументираха и с решението чрез изработеният картов материал да се актуализира картотеката с дървесни видове в общината. Според съветници тя ще бъде факт вероятно до 2 години, но ще спре безотговорното изсичане на дървета в общината.
Председателят на Сдружението на ландшафтните архитекти Деница Русева подкрепи разпоредбите с цифри. Според нея в един от най-зелените варненски райони - "Приморски", към момента има 16 000 дървета. Плачевно обаче било положението в кв. "Възраждане", където дърветата били едва 1500.
Източник: chernomore.bg