400 000 лв. ще стигнат на варненския Туберкулозен диспансер, за да вдигне втори етаж на сградата, в която се помещава в момента. В новопостроената част ще се лекуват варненци с неспецифични белодробни заболявания. Идеята бе част от програмата на управителя на здравното заведение д-р Петър Генов, за да се превърне общинското дружество в печелившо. До два месеца д-р Генов се надява, че ще бъде изготвена проектната документация за строежа. Самият градеж на ІІ етаж щял да глътне 150 000 лв. и нямало да отнеме много време, тъй като вече били направени предварителни изчисления. Те показали, че конструкцията ще издържи тежестта на още един етаж, който ще отвори място за 20 лежащо болни. Шест от леглата ще бъдат за интензивно лечение. "Надяваме се до 4 месеца нещата да станат, ако нещо не се обърка, но засега се движим по предварително набелязания план", каза д-р Генов. Според него съперничество с белодробните клиники на МБАЛ "Св. Марина" нямало, тъй като там имало около 50-60 легла, които постоянно били пълни. "Ние работим в постоянна колаборация с колегите си от белодробните клиники. Можем да говорим за сътрудничество", категоричен беше д-р Генов.
Голямото предимство на Тубдиспансера е, че лекуват пациенти без здравни осигуровки, тъй като финансирането е по програми, финансирани от държавата. "Средно по 20-ина пациенти без осигуровки търсят медицинска помощ на месец при нас", допълни д-р Генов.
Само от началото на годината до края на първото полугодие в здравното заведение са регистрирани нови 63-ма пациенти с туберкулоза, докато за същия период на миналата година техният брой е бил 49. Най-малкият от тях е едва на 2 години. Последното огнище на жълтата гостенка е у семейство от Михалич, където освен бабата и дядото, болни се оказали още четирима души, сред които и внуците, най-малкият от които бил на 8 г. Обиколките в региона на патронажните сестри продължават. Средно за година се откриват около стотина души, но реалната заболеваемост е доста по-голяма, казват пулмолозите. Кампанията на отворените врати помогна за откриването на нови случаи на туберкулоза, категоричен бе д-р Генов. Според него изключителна роля за откриването на заболели от малките села играят екипите от медицински сестри, които обхождат региона.
Източник: в. "Позвънете новини"