Целта на атестирането по новия образователен закон е изцяло положителна. Това заяви за "Фокус" Венцеслава Генова, началник на Регионалния инспектор по образованието във Варна.
"В приключването на атестирането, което според закона ще се извършва на четири години, даденият педагогически специалист може само да израства в кариерата или да получава поощрения. Това е един много демократичен, много модерен момент в установяването на учителската професия с целия авторитет, уважение и мотивация на хората да работят в името на децата", допълни Венцеслава Генова.
Тя уточни, че в резултат на атестирането не може да има санкциониращ момент и отново подчерта, че това е изцяло позитивна, мотивираща процедура, която по силата на Закона за предучилищното и училищното образование предстои да заработи в образователната система на средното образование.
Според Венцеслава Генова, в учебните програми и в учебните планове също трябва да настъпят промени. "Положиха се много усилия от работещите експертни комисии. Вероятно проблемът е, че предложените на широко обсъждане промени в учебните програми не бяха достатъчно обяснени на обществото.
Това е една много специфична материя, която изисква от експертите, които работят по темата, да отделят достатъчно време, за да може на обществото да се обяснява всяка една стъпка. Всички ние като общество сме чувствителни тогава, когато става въпрос за това как ще се развиват нашите деца в бъдеще, какви личности ще се изграждат в резултат на прилагането на учебните програми и учебните планове", коментира Венцеслава Генова.
Тя каза още, че всички в системата на средното образование, независимо на какви нива, работят, за да вдъхнат живот на този закон.