Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Венцислав Атанасов: Новият закон за занаятите е грешка
Автор: Екип Varna24.bg 09:26 / 15.12.2009Коментари (0)2180
Венцислав Атанасов, бивш председател на Варненската занаятчийска камара:

- Как ще коментирате новия Закон за занаятите, който предстои да бъде приет и предвижданото в него отпадане от списъка на 60 от признатите в момента за занаятчийски професии?
- Това е една голяма грешка. Не само, че не трябва да отпадат, а трябва да се допълнят и нови занаяти, които се появяват в хода на научно-техническия прогрес и развитието на технологиите и които ги е нямало преди. Грешно е мисленето, че занаятчията се занимава само с цървули и гайтанджийство, с дърворезба и рисунки. Това показва профанството в разбирането на думата занаят и занаятчийството в световен мащаб.

- Вие сте абсолютно прав, че хората не са наясно. Бихте ли могли да дадето по точно определение за думата занаят и бихте ли казали какви нови сфери според Вас би трябвало да се включат в списъка на занаятите?
- Не бих могъл да ви кажа някаква строга дефиниция на понятието, но занаят са опитът и практиката в дадена професия от началото на производствения цикъл до крайното завършване на определен продукт, необходимото при този процес знание - това е занаятът. Това ще рече например при обущарството да знаеш как от кожата, гьона, конците и налчетата да направиш обувка, или дърводелецът да направи от дървото маса, стол и каквото и да е било друго. Затова казвам, че списъкът трябва да се увеличи. Защото дърводелец е много широко понятие. Един дърводелец може да е специализиран в производство на столове, друг - на кухненски мебели, трети - на маси. И понеже засегнахме дърводелската професия, мога да Ви кажа, че от практиката си съм научил, че най-трудно се произвеждат столове. И ако един дърводелец може да прави кухненски шкафове, например, той няма да може да направи стол. Докато този, който прави столове, лесно би могъл да се преориентира към производството на кухненски шкафове. Разбирате ли колко е специфично? И това е така за всяка една област. И при водопроводчиците, дори и зидарите. Едно е да се зида с тухли, друго - с камък и трето с някои от новите видове материали. За това според мен трябва на всеки 3 - 4 години майсторите от различните професии да се явяват на опреснителни курсове, ако искаме да поддържаме техните знания в революцията на технологиите, защото всеки ден излизат все нови и нови неща.

- Приблизително колко са занаятчиите във Варненско?
- За сега при нас има записани около 2 800 души. Може вече и 3 000 да са станали. Но реалният брой на занаятчиите е около 30 000 човека.


- А кои занаяти се предвижда да отпаднат от списъка в новия закон и на базата на какви основания?
- Това за мен са лобистки битки на някои браншови структури, които искат да се отделят и да станат самостоятелни, без да са под друга „шапка". Но това колкото им носи плюс, толкова им носи и минус. Хората в цял свят се сдружават и се обединяват, за да могат да прокарват своите интереси в законодателството - било данъчно, било кредитно, било по много други линии. Чувал съм че една структура от Пловдив, на маникюристи и педикюристи, лобира, за да се отдели. Много ми е интересно, всички чакат закона за браншовите организации и искат да се обединят, а тя „дърпа конците", защото има една структура, която е временна. Тоест, много неоснователни са доводите й. А що се касае до лобитата, които я подкрепят в момента, доколкото съм разбрал, това са Ловешката търговско - промишлена камара, някои структури в Министерството на икономиката, в които са останали „другари от компартията". Те са на принципа „разделяй и владей" и се страхуват от обединяване на отделните занаятчийски камари и на националното занаятчийство. Затова се опитват да прокарат идеи, чрез които камарата да бъде разбита. В общи линии това е ситуацията в момента. Но аз съм убеден, че Европейският съюз не би допуснал това не би допуснал това нещо. Защото ако в България има хора, които си гонят дребните стотинкови или някакви други интереси, в Европа се гледа с друго око и по друг начин на занаятчийството. Тоест, занаятчийството там се разбира, за сметка на това, че в страната ни няма такова разбиране.


- А можем ли да очакваме протести и въобще бурни реакции от страна на занаятчиите?
- Ако бяхме друга държава, а не България - например Полша, Унгария, Чехия или друга страна - тогава да. Но понеже сме българи, ние обичаме да бъдем мачкани и да не обръщаме внимание на това, така че се съмнявам.

Източник: Агенция "Фокус"









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Политическо противоборство в САЩ
Сигнали за бомби в български училища
51-ото Народно събрание
Бюджет 2025
България в еврозоната
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: