© Varna24.bg | | Вили край морето стават нелегални кръчми за студентския празник. За тях забраната за пушене не важи и клиентите могат да си пафкат на воля, без да се притесняват от проверки и санкции. За това алармираха собствениците на заведения от сдружението, сформирано във Фейсбук срещу забраната на цигарите."Ще се пуши ли при вас?", това е първият въпрос, който задават студентите. И отхвърлят и най-ниските оферти при отрицателен отговор. Също както в Америка по време на сухия режим, така и сега в България забраната ще напълни джобовете на хората в сивата икономика, смята Марин Сотиров, лидер на сдружението и координатор на групата във Фейсбук за Варна.
Чакаме да бие камбаната и да има помен, оплака се Елица Пейчева, която държи снекбар в центъра на град Вълчи дол. От 6 кръчми в общинския център две пуснали кепенците от лятото насам, а още две са пред затваряне. Оборотите паднали с 60-70% заради забраната за пушене при застудяване на времето. Общината съставяла актове по 50 лева за пушачите, които пафкат навън и вдигат шум, каза Пейчева.
Шестима души уволнил от 1 септември досега Юри Гецов, собственик на голямо нощно заведение във Варна, който е от четвърт век в бранша. За цялата минала седмица в бара му стъпили общо 36 души при капацитет 140.
Кръчми край морето заобикаляли забраната като сервират вазички, вместо пепелници и така не гонят клиентите си на студа, казаха още от бранша. Според направена анкета във Варна 58 % от пушачите са посочили, че спират да посещават заведения заради ветото над цигарите.
На варненския митинг срещу забраната на цигарите на 22 ноември, който е част от Националния протест на пушачите, се очакват над 3000 собственици на заведения и клиенти, посочи местният координатор.
Следващият протест на бранша край морето ще бъде срещу скъпия наем за тротоарно право според общинската наредба. Ресторанти и кафенета в центъра на града плащат по 22 лева на кв.м , за да сложат маси отвън през лятото. В условията на криза в други градове намалили наемите наполовина.
Източник: в. Стандарт |